101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Radni jednomyślni ws. likwidacji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej

Data publikacji: 16.05.2018 15:34
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sesja Rady Miejskiej w Pińczowie. Radni byli jednomyślni w sprawie likwidacji Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
Pińczów. 16.05.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pińczowie zostanie zlikwidowane. Decyzję w tej sprawie podjęli jednogłośnie na dzisiejszej sesji pińczowscy radni. Podjęta przez nich uchwała jest odpowiedzią na trudną sytuację spółki, która od lat przynosiła straty.

Burmistrz Włodzimierz Badurak informuje, że zobowiązania spółki przekroczyły wartość jej majątku. Przyczynić się do tego miały głównie niekorzystne kontrakty na wywóz śmieci. Część zadań firmy, czyli sprawy mieszkaniowe przejęło już miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, a w lipcu zobowiązania związane z oczyszczaniem miasta i wywozem śmieci przejmą Pińczowskie Wodociągi, które przekształcą się w zakład komunalny.

- Połączenie spółek pozwoli zmniejszyć dotychczasowe koszty utrzymania zarządu i całej administracji, co przełoży się na konkurencyjność spółki na obecnym rynku - przekonuje włodarz miasta.   

By obniżyć część kosztów, zredukowana zostanie liczba zatrudnionych w niej pracowników. Póki co nie wiadomo jednak ilu z 28 zatrudnionych w spółce osób straci pracę. Część z nich ma skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Samorząd Pińczowa planuje również, by w obecnej siedzibie zarządu spółki powstały w przyszłości mieszkania komunalne.

- Spotkałem się z pracownikami przedsiębiorstwa i wyjaśniłem całą sytuację. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że dalsze funkcjonowanie spółki powodowałoby tylko dalsze i niepotrzebne dodatkowe koszty - tłumaczy Włodzimierz Badurak.  

- Mieszkańcy nie odczują żadnych zmian. Gmina dalej będzie miała kontrolę nad działalnością spółki - dodaje. 

Przewodniczący rady miejskiej w Pińczowie Jan Radkiewicz podkreśla, że problemy gminnej spółki zaczęły 8 lat temu. By uchronić ją przed upadłością, samorząd rozważał możliwość m.in. podniesienia opłat za śmieci. Ostatecznie zrezygnowano jednak z takiego rozwiązania. Zdaniem przewodniczącego rady likwidacja przedsiębiorstwa jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

- Wszelkie dotychczasowe próby utrzymania równowagi między dopuszczalnymi stratami a wykonywaniem zadań wynikających z tzw. ustawy śmieciowej nie przynosiły rezultatu. Jedynym rozwiązaniem wydaje się połączenie tych spółek, które wspólnie będą w stanie konkurować z przedsiębiorstwami prywatnymi - stwierdził Jan Radkiewicz.

Podobnego zdania jest radna Grażyna Robak. Jak podkreśla, zadłużenie spółki tylko z ostatniego roku wyniosło prawie 200 tysięcy złotych. Dodaje, że radni nie przyjęli jednocześnie sprawozdania z działalności firmy, które przygotowała pełniąca obowiązki prezes przedsiębiorstwa. Radna wyjaśnia, że brakło w nim najważniejszych informacji, dotyczących chociażby obecnej kondycji finansowej.

- Do dziś nie wiemy, jaki jest całkowity dług spółki. Przedstawione nam w tej sprawie dokumenty nie są rzetelne. Mimo wszystko, podjęliśmy już teraz decyzję o likwidacji spółki, mając na uwadze potrzebę jej szybkiego rozwiązania i przejęcia wszystkich zobowiązań przez nowy organ - tłumaczy radna. 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pińczowie odpowiada również za wywóz śmieci z terenu gmin Złota i Michałów. W obecnej kadencji samorządu, władze miasta przekazały na ratowanie gminnej spółki prawie milion złotych. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions