101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Maraton programistów. W 40 godzin będą musieli stworzyć aplikację, która ułatwi życie mieszkańcom

Data publikacji: 16.05.2018 15:45
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Węchadłów. 31.01.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Weekendowy maraton programistów Hackathon po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Kielcach. Uczestnicy będą pracować non stop przez 40 godzin. Wydarzenie odbędzie się w ramach działań związanych z wdrażaniem strategii Smart City.

Uczestnikom zostanie zaproponowane pięć kategorii, w których będą mogli się poruszać. Są to szeroko pojęte: przestrzeń miejska, energia, bezpieczeństwo, mobilność i komunikacja społeczna. Ich zadaniem będzie przygotowanie produktu, np. aplikacji, która ułatwi życie mieszkańcom Kielc, a być może i innych miast.

Janusz Koza sekretarz miasta poinformował, że uczestnikom zostaną udostępnione wszelkie dane potrzebne do utworzenie aplikacji. Propozycja skierowana jest do wszystkich pasjonatów informatyki, czy telekomunikacji, po to, aby coś ulepszyć w mieście.

Tomasz Turczynowicz z firmy Smart Factor, która odpowiada za organizację Hackathonu podkreślił, że najważniejszy jest pomysł na to, aby zmienić miasto. To także bardzo dobry sposób na dotarcie do osób, które chcą w mieście coś zmienić. Kolejny aspekt to pokazanie Kielc na mapie nowoczesnych technologii, ale również pokazanie się przyszłym pracodawcom.

Tomasz Turczynowicz dodał, że podczas Hackathonu w Płocku utworzono aplikację do organizacji wydarzeń sportowych. Nie była ona skierowana do drużyn profesjonalnych, ale osób, które chcą się spotkać, by rozegrać mecz.

Z kolei w Wałbrzychu powstała aplikacja ułatwiająca adopcję zwierząt. Teraz rozszerza się ona na pomoc osobom potrzebującym i niepełnosprawnym. Natomiast w Nysie utworzono aplikację wspierającą komunikację miejską. Władze nie miały pomysłu jak rozpropagować nowe rozkłady jazdy. Młodzi ludzie przygotowali produkt, który został bardzo dobrze przyjęty przez mieszkańców.

Agnieszka Ceglińska, dyrektor Wydziału Systemów Zarządzania i Usług Informatycznych w ratuszu, mówi, że tego typu wydarzenie służy również pokazaniu młodym ludziom, że mają wpływ na to, co się dzieje w mieście. Mogą wypracować rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w przyszłości. To także możliwość sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności oraz pokazania się firmom zewnętrznym, nie tylko kieleckim. 

Hackathon odbędzie się w Targach Kielce w dniach 15 i 16 czerwca. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 czerwca. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie internetowej www.hackathon.kielce.eu.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution