101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

O problemach logopedycznych u dzieci na warsztatach w Kielcach

Data publikacji: 16.05.2018 17:46
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Coraz więcej dzieci ma problemy logopedyczne. Według badań problem z prawidłową wymową ma 41% trzylatków i 50% czterolatków. W przypadku starszych dzieci jest jeszcze gorzej.

Jak mówi dr Karolina Odelska, neurologopeda, wynika to z rozwoju medycyny, a co się z tym wiąże – wzrostem przeżywalności dzieci z ciąż zagrożonych, czy rozwiązanych przedwcześnie.

- Te dzieci mają szansę na prawidłowy rozwój, ale jest to związane z intensywną rehabilitacją, również logopedyczną. Problemy logopedyczne objawiają się tym, że dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko, mało ruchomy język, obniżone napięcie mięśniowe oraz nieprawidłowe odruchy z twarzy, które trzeba stymulować tak, by warunkować najpierw prawidłowe przyjmowanie pokarmów, a potem prawidłowy rozwój mowy – wyjaśnia Karolina Odelska.  

Pierwsze słowo dziecko powinno wymówić około 12 miesiąca życia, a mając 2 lata, powinno już płynnie budować krótkie zdania. Tymczasem wielu rodziców, bojąc się, że dziecko się zakrztusi, podaje mu bardzo rozdrobniony pokarm. To z kolei niekorzystnie wpływa na rozwój mowy.

- Tutaj z pomocą przychodzą logopedzi, którzy udzielą rodzicom szkolenia jak pracować z dzieckiem w domu i jak stymulować rozwój mowy. To jak nasze dziecko mówi w wieku dwóch lat, jest bardzo istotne. Podjęcie wczesnych działań terapeutycznych i wczesnej terapii logopedycznej warunkuje to, że zanim pójdzie do przedszkola, przez ten rok ono tę mowę nabędzie i łatwiej będzie mu nawiązać kontakt z rówieśnikami. To z kolei przyczyni się do lepszej aklimatyzacji malucha w nowym miejscu – dodaje Karolina Odelska.

O problemach logopedycznych u dzieci rozmawiają specjaliści podczas warsztatów „Świadoma mama”, które trwają w Kielcach. Podczas wykładów można także dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo rozszerzać dietę małego dziecka, a położna ze Szpitala Kieleckiego przybliży zasady pielęgnacji dziecka i pierwsze dni z dzieckiem w domu.

Warsztaty, które odbywają się w hotelu przy ulicy Sienkiewicza 78, potrwają do godziny 20.00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions