101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Witryna. Błogosławieństwo czy utrapienie?

Data publikacji: 17.05.2018 12:07 / Data aktualizacji: 17.05.2018 21:21
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

17.05.2018 Kielce. Spacer szlakiem witryn
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spacer śladem witryn sklepowych odbył się po raz pierwszy w Kielcach. Jego uczestnicy przeszli przez Rynek, a potem ulicami: Bodzentyńską, Dużą i Kozią, oglądając wystawy znajdujące się za szybami m. in. zakładów fotograficznych i optycznych.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dizajnu w Kielcach, który nawiązuje w ten sposób do jednej ze swoich wystaw czasowych „Salve!”, poświęconej postaci przedwojennego bukieciarza Wojciecha Salwy. Krzysztof Kucharczyk dyrektor instytucji podkreśla, że był on jednym z prekursorów wykorzystywania witryn sklepowych. - To on, mając pięć kwiaciarni, codziennie w witrynach prezentował nowe kompozycje kwiatowe - dodał.

Historyk Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc, który był przewodnikiem spaceru podkreśla, że nie chciał wskazywać, która witryna jest gorsza, a która lepsza, tylko zwrócić uwagę uczestników na to, jak obecnie są wykorzystywane przestrzennie wystawiennicze. - Pokazać, że niektórzy zrozumieli czym są witryny i jaką pełnią rolę - dodał.

Uczestnicy spaceru mówili, że w ten sposób mogą więcej dowiedzieć się o swoim mieście, bo interesują się historią Kielc.

Dzisiaj Krzysztof Myśliński wskazał podczas przechadzki miejsca ważne dla dziejów miasta. To na przykład kamienica Saskich na Rynku, w której kiedyś znajdowała się apteka, a obecnie jest sklep jubilerski. Następnie wszyscy przeszli do Instytutu Dizajnu, gdzie zaprezentowano fotografie ze zbiorów muzeum. Były na nich witryny z różnych miejsc w Kielcach, od XIX do XX wieku.

Kolejny spacer odbędzie się w najbliższą niedzielę, 20 maja, w Ciekotach. Będzie on dotyczył dzikich roślin jadalnych. Rozpocznie się o godzinie 10.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution