101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wiceszefowa rządowej agencji zachęcała uczelnie do współpracy międzynarodowej

Data publikacji: 17.05.2018 15:34
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

dr Zofia Sawicka
Fot. NAWA / Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Zofia Sawicka, zastępca dyrektora powołanej pod koniec ubiegłego roku Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej gościła dziś w Kielcach. Opowiadała między innymi o programach, które rządowa agencja przygotowała, by pomóc polskim uczelniom zatrudniać naukowców spoza kraju. Jak mówi Zofia Sawicka, instytucja duży nacisk kładzie również na programy promujące polską naukę.

- Program „Nowoczesna promocja zagraniczna”, czy program „Welcome to Poland” pomagają w zachęcaniu studentów i zagranicznej kadry do przyjazdu do Polski. Nasze uczelnie mogą starać się o pieniądze na organizowanie szkół języka polskiego, tłumaczenia, czy tworzenie biur współpracy z zagranicą. W ten sposób wspieramy umiędzynarodowienie polskich szkół wyższych.

Zofia Sawicka zachęcała kieleckie uczelnie, by składały wnioski o pieniądze w ramach ogłoszonego wczoraj programu Akademickiego Partnerstwa Międzynarodowego. Można się starać nawet o 2 miliony złotych na projekty poświęcone między innymi wymianie studenckiej, czy naukowym konferencjom międzynarodowym.

Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego twierdzi, że dzięki powołaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej polskie szkoły wyższe zwiększą swój potencjał, bowiem łatwiej im będzie nawiązywać kontakty międzynarodowe. - Wielu polskich naukowców jest na stażu lub pracuje w renomowanych ośrodkach zagranicznych. Jest możliwość uzyskania pieniędzy z NAWA na skłonienie ich do powrotu. To genialne rozwiązanie, bo przecież te osoby ciągle będą miały bardzo dobre relacje z silnymi uczelniami zagranicznymi, co ułatwi współpracę   twierdzi rektor kieleckiego uniwersytetu.

Jacek Semaniak zapewnia, że UJK będzie starał się zdobyć pieniądze w ramach programów przygotowanych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution