101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zgrzytanie i zaciskanie zębów trzeba leczyć

Data publikacji: 17.05.2018 16:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr n. med. Konrad Półtorak, specjalista protetyki stomatologicznej
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Tym razem w audycji „Czas dla zdrowia” rozmawialiśmy na temat zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Jak wielu osób dotyczy to schorzenie, jakie są jego przyczyny? Na m. in. te pytania odpowiadał dr n. med. Konrad Półtorak, specjalista protetyki stomatologicznej.

- Jakie są rodzaje zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego?

Chodzi o zaburzenia trzech stawów, trzech zespołów: zębów, przyzębia (struktur podtrzymujących te zęby) i stawu skroniowo–żuchwowego. Te trzy zespoły są tak ze sobą sprzężone, że defekt jednego z nich wpływa na funkcję i pracę pozostałych dwóch. To z kolei może prowadzić do zaburzeń czynnościowych, zaburzeń stawu skroniowo–żuchwowego.

- Jak wielu osób one dotyczą?

Nikt nie prowadzi badań ani statystyk dotyczących tego, jak wiele osób dotyka to zaburzenie. Wiadomo natomiast, że częściej dotyczy ono kobiet.

- Objawem zaburzeń stawu skroniowo–żuchwowego jest zgrzytanie i zaciskanie zębów.

Tak, a główną przyczyną zarówno zgrzytania, jak i zaciskania zębów (dzieje się tak zwłaszcza podczas snu) jest stres. Pamiętajmy także, że nieuzupełnione braki zębowe i nieleczone ubytki w zębach również mogą doprowadzić do zaburzeń stawu skroniowo–żuchwowego.

Do zaburzeń tego stawu mogą także prowadzić wady postawy, wady ortodontyczne, zła dieta, obgryzanie paznokci, czy gryzienie długopisu.

-  Jak na stan naszego uzębienia wpływa zgrzytanie i zaciskanie zębów?

Gdy zgrzytamy lub zaciskamy zęby wówczas dochodzi do bólu mięśni, bólu stawów, bardzo często bólów głowy i starcia zębów. Najpierw ścierane jest szkliwo, potem zębiny, a efektem estetycznym jest skrócenie się zębów, co nie wygląda najlepiej. Dlatego ze zgrzytaniem, czy zaciskaniem zębów trzeba i należy walczyć. Pomocne są tu szyny relaksacyjne, które zakładamy na noc do spania. One powodują rozciągnięcie się mięśni i ich relaksację. Szyna spowoduje także to, że zęby nie będą się ze sobą stykać, a więc nawet, gdy będziemy podczas snu nimi zgrzytać, nie będzie dochodziło do ich ścierania. By zaopatrzyć się w taką szynę należy udać się do stomatologa. On najpierw zrobi odlew naszej żuchwy, naszego zgryzu, a następnie przygotowuje taką szynę.

Istnieją także publikacje, w których można przeczytać, że iniekcje z toksyny botulinowej (czyli popularnie nazywanego botoksu) także pozytywnie wpływają na rozluźnienie mięśni żwaczowych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution