101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czym się różni brytyjski angielski od amerykańskiego?

Data publikacji: 21.05.2018 14:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Targi Kielce. A Journey Across Accents and Emotions
Kielce. 21.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dziś w Targach Kielce dyskutowali o tym uczniowie szkół z naszego województwa, którzy biorą udział w projekcie Dwujęzyczne Świętokrzyskie. Jego celem jest nie tylko poprawienie umiejętności językowych młodych ludzi, ale również zainteresowanie ich kulturą krajów anglojęzycznych. Młodzi ludzie mają też okazję brać udział w panelach dyskusyjnych, podczas których posługują się oczywiście językiem angielskim. Dziś rozmawiali między innymi o emocjach, ale też o akcencie.

Jak mówi Zofia Chyb, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, obecnie różnice między amerykańską a brytyjską wersją języka angielskiego coraz bardziej się zacierają.

- Brytyjska wersja angielskiego różni się oczywiście większym skomplikowaniem gramatycznym od amerykańskiej, która nie przywiązuje do tego aż tak dużej wagi. Ja mówię w wersji amerykańskiej tego języka, ale jeżeli chodzi o gramatykę, staram się uczyć jej na bazie angielskiego używanego w Wielkiej Brytanii - mówi Zofia Chyb.

Andrzej Łukasik ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego i koordynator projektu Dwujęzyczne Świętokrzyskie mówi, że różnice między amerykańskim a brytyjskim językiem angielskim nie są na tyle duże, by komukolwiek sprawiły problem w komunikowaniu się. Jego zdaniem, najważniejsze jest, by młodzi ludzie starali się poznać język angielski. Jak mówi, w obecnych czasach to konieczność.

- Znajomość języka angielskiego obecnie jest tak ważne, jak posiadanie prawa jazdy. Nawet jeśli nie lubimy prowadzić samochodu, musimy je mieć, bowiem wymaga tego od nas współczesna cywilizacja. Znajomość angielskiego może przekładać się nie tylko na nasz indywidualny sukces życiowy, ale ma również znaczenie dla rozwoju regionu i kraju. Dlatego powinniśmy się go uczyć - twierdzi Andrzej Łukasik.

Oprócz rozmawiania w języku angielskim młodzi ludzie mieli okazję również posłuchać piosenek w języku Szekspira. Występy przygotowali ich rówieśnicy ze świętokrzyskich szkół.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution