101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kino wróciło do Skalbmierza. Po trzydziestu latach

Data publikacji: 25.05.2018 20:23
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Otwarcie Kina Lotnik w Skalbmierzu. Na zdjęciu Grzegorz Molewski inicjator powstania sieci Kino za rogiem

Otwarcie Kina „Lotnik” w Skalbmierzu. Na zdjęciu: Grzegorz Molewski, inicjator powstania sieci „Kino za rogiem”
Skalbmierz. 25.05.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W Skalbmierzu rozpoczęło działalność kino „Lotnik”. Nowoczesna, profesjonalna sala do projekcji filmów w najnowszej technologii powstała w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Ma wypełnić pustkę po zamkniętym ponad 30 lat temu kinie o tej samej nazwie, które funkcjonowało w mieście do drugiej połowy lat 80. Po latach przerwy władze miasta postanowiły przywrócić dawną atrakcję.

Jednym z inicjatorów jego powstania był sekretarz gminy Mirosław Magnes. Jak informuje, obiekt pomieści 22 osoby. Filmy będzie można oglądać na ekranie o szerokości ponad 4 metrów. Dodaje, że kino będzie funkcjonowało przez cały tydzień, a bilety będą kosztować około 5 złotych.

W repertuarze znajdą się obrazy zaliczane do filmowej klasyki, jak również nowości. Zdaniem sekretarza gminy kinowa sala będzie chętnie odwiedzana przez mieszkańców. - Po pierwszym seansie nikt nie powinien mieć już wątpliwości, że oglądanie dobrego filmu na ekranie komputera to profanacja dla filmu. Liczę, że jakość cyfrowa odbioru przekona mieszkańców i będą chętnie korzystać z możliwości, jakie posiada nasza sala kinowa – mówi sekretarz gminy.

Kino w Skalbmierzu będzie funkcjonowało w ramach sieci „Kino za rogiem” będącej częścią projektu zakładającego tworzenie kameralnych sal kinowych w małych miejscowościach. Jak mówi jego inicjator, Grzegorz Molewski, twórca Telewizji Kino Polska oraz projektu KinoRP, w ramach którego dokonywana jest cyfrowa rekonstrukcja kanonu polskiej kinematografii, „kina za rogiem” mają być wyrazem tęsknoty za kameralną wspólnotą. Tworzone w ramach istniejącej infrastruktury publicznej obiekty, tanie w obsłudze i utrzymaniu, mają zachowywać najważniejsze zalety współczesnych kin sieciowych i przywracać w miasteczkach i wioskach modę na oglądanie filmów w kinie. - To prawdziwe kina, które mogą pełnić również funkcję sal multimedialnych. W Polsce brakuje takich miejsc. Lokalne społeczności mogą wykorzystywać je na własny użytek wynajmując salę np. by w gronie najbliższych obejrzeć własny film z wesela lub przeprowadzić szkolenie – tłumaczy Grzegorz Molewski.

Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury podkreśla, że kino będzie miało szeroką ofertę dla wszystkich mieszkańców, zarówno tych młodszych, jak i starszych. W planach są m. in. tematyczne seanse zakończone dyskusyjnymi spotkaniami, a także zajęcia filmowe i aktorskie. Pierwsze filmy dla mieszkańców wyświetlone zostaną w sobotę. Z okazji Dnia Matki Kino „Lotnik” będzie miało specjalną ofertę dla wszystkich mam, które za darmo będą mogły wybrać się na jedną z czterech zaplanowanych na ten dzień projekcji. Skalbmierski Ośrodek Kultury przygotowuje również specjalną ofertę dla dzieci z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Kino „Lotnik” dla najmłodszych mieszkańców gminy ze specjalnym repertuarem będzie dostępne 2 i 3 czerwca.

Skalbmierskie kino jest drugą w regionie placówką funkcjonującą w ramach sieci „Kino za rogiem”. Pierwsza powstała w Ożarowie. W najbliższym czasie kolejna zostanie otwarta również w Morawicy. Budowa sali do projekcji filmów w Skalbmierzu kosztowała 80 tysięcy złotych. Pieniądze w całości pochodzą z budżetu gminy.

Otwarcie Kina „Lotnik” w SkalbmierzuSkalbmierz. 25.05.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution