101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Specjalne życzenia od Pierwszej Damy. W Pacanowie święto kultury dziecięcej

Data publikacji: 03.06.2018 17:48
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pierwsza Dama Agata KornhauserDuda gościem honorowym 16. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda gościem honorowym 16. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie
Pacanów / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W Pacanowie trwa gala finałowa 16. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej. To jedna z największych imprez w Polsce dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie zainaugurował w piątek przegląd grup teatralnych i twórcze warsztaty dla najmłodszych. Dzisiejszą odsłonę festiwalu uświetniła wizyta pierwszej damy - Agaty Kornhauser-Dudy.

Wydarzenie zainaugurowała w południe msza święta w pacanowskiej bazylice mniejszej. Po niej, jak co roku, barwny korowód, w którym wzięło udział ponad pół tysiąca dzieci ruszył w stronę pacanowskiego rynku. Nie zabrakło w nim bajkowych postaci i grup teatralnych z całej Polski.

Następnie na dużej scenie rozstawionej w centrum Pacanowa rozpoczęły się występy artystyczne. Z racji tego, że tegoroczny festiwal odwołuje się do kultury Hiszpanii na scenie prezentowano m.in. pokazy tańca flamenco. Imprezę prowadził znany konferansjer hiszpańskiego pochodzenia Conrado Moreno.

Główną częścią programu były symboliczne obchody jubileuszu 85. urodzin Koziołka Matołka, które uświetniła swoją obecnością Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama przeczytała dzieciom fragment przygód bohatera słynnego komiksu i złożyła najmłodszym dzieciom życzenia.

Następnie, długo pozowała z uczestnikami spotkania do zdjęć. Wśród nich była Ewa Jeziorska z córką Olą z Bodzentyna. Obie podkreśliły, że spotkanie z panią prezydentową było dla nich dużym wydarzeniem, a sam festiwal i szereg odbywających się w jego ramach atrakcji dostarczył im wiele radości i frajdy.

Podczas trwania imprezy cały Pacanów podzielony jest na strefy warsztatowe: wiedzy, twórczości, książki, rodzica i zabawy. Uczestnicy interaktywnych warsztatów mogą korzystać z bogatej oferty zajęć paranaukowych i artystycznych takich jak: garncarstwo, ceramika, tkactwo czy hafciarstwo.

Festiwalowi towarzyszą konkursy, wesołe miasteczka, pokazy, kiermasze i przejażdżki „kozią ciuchcią”. Specjalną rolę podczas festiwalu odgrywają Julia Błąd i Nikol Kwolik, które jako młode dziennikarki lokalnego portalu informacyjnego pacanów.online rozmawiają z uczestnikami festiwalu i obserwują jego przebieg. Jak mówią, impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dodają, że w ciągu trzech festiwalowych dni Pacanów odwiedziło około 30 tysięcy gości.

Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki Karolina Kępczyk podkreśla, że Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej  cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem całych rodzin. Zaznacza, że wydarzenie oprócz zabawy ma przede wszystkim charakter edukacyjny. - Festiwal ma ogromną wartość. Również dla całej pacanowskiej społeczności, którą dzisiaj odwiedza już cały świat. Przyjeżdża do nas środowisko edukatorów, warsztatowców i gwiazd estrady. Rośnie serce, że tak dobre rzeczy w związku z uczestnictwem społeczeństwa w kulturze mogą dziać się właśnie w Pacanowie -  podkreśla Karolina Kępczyk.

Gwiazdą festiwalu jest Sylwia Grzeszczak. Koncert piosenkarki rozpocznie się o godzinie 19.00. Natomiast po 21.00 Europejskie Centrum Bajki zostanie podświetlone. Cały budynek pokryje bajkowa, kolorowa iluminacja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution