101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie żyje Józefa Życińska. Wdowa po Żołnierzu Wyklętym

Data publikacji: 05.06.2018 08:01 / Data aktualizacji: 05.06.2018 13:30
Autor: Daniel Lenart , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Józefa Życińska
Fot. Ryszard Koziej / Radio Kielce

Wczoraj wieczorem zmarła major Józefa Życińska - wdowa po Żołnierzu Wyklętym Aleksandrze Życińskim. Miała 88 lat. W zeszłym roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak mówi Zofia Wieczorek-Nowak, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku, po wojnie razem z mężem zostali złapani przez komunistów. Kiedy Józefa Życińska trafiła do więzienia, była w trzecim miesiącu ciąży.

- Była torturowana, ale nikogo nie wydała. Trzymano ją w karcerze, gdzie woda sięgała jej ponad biodra. Mimo tego, udało jej się utrzymać ciążę. Po urodzeniu dziecka, z Kielc przeniesiono ją do więzienia w Grudziądzu - opowiada Zofia Wieczorek-Nowak.

Po blisko trzech latach wyszła na wolność i wróciła do rodzinnego Wołowa. Zofia Wieczorek-Nowak podkreśla, że jej sytuacja była ogromnie trudna. Dom był splądrowany, rodzina nie żyła, mąż zaginął w więzieniu. Przez lata miała ogromne problemy ze znalezieniem pracy. Mimo prześladowań w czasach PRL-u, udzielała się w organizacjach niepodległościowych, organizowała ruch „Solidarności”. Współpracowała z harcerzami i organizacjami strzeleckimi.

Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach mówi, że pani Józefa Życińska przez prawie całe życie szukała ciała swojego męża.

- Jej bardzo trudne, tragiczne życie było naznaczone piętnem utraty męża, którego bardzo kochała i nie mogła pochować. Całe życie szukała miejsca, gdzie komuniści ukryli jego ciało. Pomagało jej w tym wiele osób, w końcu się to udało - mówi Marek Maciągowski.

Uroczystości z okazji ustalenia tożsamości czterech żołnierzy wyklętych zamordowanych przez komunistyczne władze odbyły się w lipcu 2016 roku. Radio Kielce rozmawiało wówczas z major Józefą Życińską, która nie kryła wzruszenia i radości.

- Mojego męża komuniści zamordowali, kiedy byłam w trzecim miesiącu ciąży. Wydali na niego potrójny wyrok śmierci. Cała moja rodzina została wymordowana, tylko ja zostałam - opowiadała.

Uroczystości pogrzebowe major Józefy Życińskiej odbędą się w sobotę.

Józefa Życińska ps. „Zośka” służyła w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Przez 68 lat poszukiwała grobu swego zamordowanego przez komunistów męża. Szczątki Aleksandra Życińskiego „Wilczura” zostały znalezione w 2016 roku, w miejscu straceń w Zgórsku koło Kielc i ponownie pochowane na cmentarzu w Bliżynie.

Uroczystości pogrzebowe major Józefy Życińskiej odbędą się w sobotę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution