101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Marszałek Jarubas: największym problemem - wyjazd młodych ludzi poza region

Data publikacji: 05.06.2018 10:00
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Trzeba przede wszystkim pamiętać, że wywalczyliśmy województwo świętokrzyskie jako mieszkańcy tego regionu, choć politycy opcji rządzącej wówczas, nie mieli tej pewności, czy to się uda - powiedział na naszej antenie marszałek Adam Jarubas. Pytany o to, czy wykorzystaliśmy szansę, jaką 20 lat temu dostał region świętokrzyski stwierdził, że taką analizę warto rozpocząć od obserwacji tych regionów, które straciły status województwa. Jako przykład podał Radom, Koszalin i Tarnobrzeg.

- To są dzisiaj subregiony w bardzo bogatych województwach, jak Mazowieckie chociażby, ale dzisiaj widać, że utrata statusu miasta wojewódzkiego i prawa do samostanowienia o swoich sprawach była dla tych ośrodków zapowiedzią trudnej dzisiaj sytuacji - mówi marszałek Adam Jarubas.

Jak dodał, inaczej potoczyły się losy Świętokrzyskiego.

- Udało się zbudować w obszarze infrastruktury wiele dróg. Mamy dokończoną siódemkę, mamy wiele dróg wojewódzkich za miliard złotych, mamy nowe instytucje, takie jak Targi Kielce, Filharmonia Świętokrzyska, mamy też wiele instytucji kultury, mamy też proces depopulacji wyjazdu młodych ludzi poza region i to jest dzisiaj największe wyzwanie, jak rozwijać edukację, wspierać uczelnie wyższe, aby młodzi ludzie chcieli wiązać przyszłość z naszym regionem - zaznaczył marszałek Jarubas.  

Gość Radia Kielce pytany o słabą pozycję Świętokrzyskiego w wielu rankingach stwierdził, że nie należy zapominać momentu, z jakiego startowało nasze województwo.

- To był status jednego z najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej. Powoli się odbijamy od tej grupy, ale to jest oczywiście proces nie na miarę naszych aspiracji - stwierdził.

Jak dodał, przez te ostatnie lata region zainwestował z wkładami własnymi ponad 20 mld złotych.

- Ale mimo opóźnień rozwojowych, które były tak głębokie, i tego, czy dostaniemy z Unii mniej, Świętokrzyskie dalej będzie niezależnie - zaznaczył marszałek.

Tymczasem poseł Krzysztof Lipiec odnosząc się do jubileuszu 20-lecia województwa świętokrzyskiego, na swoim profilu społecznościowym zamieścił felieton pt. "20 lat Województwa Świętokrzyskiego. Nikt Ci tyle nie da ile PSL obieca".

- Czy wykorzystaliśmy naszą szansę? - pyta poseł Lipiec.

- Niestety nie. W jubileuszowym roku funkcjonowania nasz region po 20 latach rządów PSL zajmuje ostatnie miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Przez nieudolność PSL znajdujemy się w gronie regionów najgorzej wykorzystujących fundusze unijne. Nie stać nas na dalsze przegrywanie szans na rozwój województwa świętokrzyskiego - napisał Lider PiS w Świętokrzyskiem.

Dziś rozpoczynają się główne uroczystości jubileuszu 20-lecia województwa świętokrzyskiego. Ich gościem będzie m.in. były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, którego veto wobec propozycji podziału kraju na 12 województw otworzyło Świętokrzyskie do samodzielnego funkcjonowania jako region.

Główne obchody jubileuszu 20-lecia województwa świętokrzyskiego rozpocznie gala w Filharmonii Świętokrzyskiej, podczas której zostaną wręczone odznaczenia za zasługi dla województwa. W piątek 8 czerwca odbędzie się piknik "Świętujemy 20 lat Województwa Świętokrzyskiego". Zaplanowano występy artystyczne. Natomiast w niedzielę 10 czerwca w Parku Miejskim w Kielcach odbędzie się wojewódzki finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution