101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie lekceważmy kołatania serca

Data publikacji: 05.06.2018 15:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach
05.06.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Serce zdrowego człowieka powinno bić od 60 do 75 razy na minutę. W ciągu doby to około 100 tysięcy uderzeń. Gdy serce bije szybciej, wówczas mówimy o kołataniu serca. Na temat tej przypadłości rozmawialiśmy z dr Anetą Dudek, kardiologiem z II Kliniki Kardiologii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Pani doktor, jak wielu osób dotyka kołatanie serca?

- Kołatanie serca, to jest objaw bardzo wielu chorób, głównie kardiologicznych. To jest uczucie nieprzyjemnej pracy serca, nieprzyjemnego bicia tego organu, niemiarowej albo przyspieszonej pracy serca. Generalnie nie powinniśmy odczuwać własnego bicia serca. Palpitacja serca, to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do szpitalnego oddziału ratunkowego. To druga z przyczyn zgłaszania się pacjentów na oddziały kardiologiczne. Przypadłość ta nie zna wieku, może dotyczyć każdego z nas.

 

- Jakie są przyczyny palpitacji serca?

- Jest ich bardzo wiele. Przede wszystkim choroby kardiologiczne mogą powodować kołatania serca. To może być choroba wieńcowa, wady zastawkowe, niewydolność serca, czy nadciśnienie tętnicze. Kołatanie serca może też dotyczyć osób ze zdrowym sercem. W zdrowym sercu mogą się pojawiać dodatkowe skurcze i nie muszą świadczyć o czymś złym.

 

- Jakie substancje, czy zachowania mogą przyczyniać się do kołatania serca?

- Jest kilka substancji, które rzeczywiście mogą powodować kołatania serca. To przede wszystkim używki: papierosy, alkohol, kawa w dużej ilości, dopalacze i narkotyki. Kołatanie może też być powodowane przez przemęczenie, przepracowanie, czy stres.

 

 - Co robić kiedy serce bije nam niemiarowo? Od razu udać się do specjalisty?

- Jeżeli jest to tylko kołatanie serca i nie towarzyszy temu nic więcej (nie ma bólu w klatce piersiowej, duszności, uczucia znacznego osłabienia), wówczas proszę się zgłaszać do lekarza pierwszego kontaktu. Natomiast jeżeli kołataniu serca towarzyszą te niepokojące objawy, wówczas trzeba wzywać pogotowie i pacjent trafia do szpitalnego oddziału ratunkowego, do kardiologa.

 

- Jak się leczy palpitację serca?

- Należy zacząć od wykonania badań podstawowych. Istnieje bardzo dużo jednostek chorobowych, które mogą powodować kołatania serca, np. niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, odwodnienie, czasami nadczynność tarczycy. Jeżeli wykluczymy te najprostsze przyczyny, to wówczas kierujemy pacjenta na bardziej szczegółowe badania, do kardiologa. Najważniejszym badaniem jest EKG i holter EKG oraz echo serca. I w zależności od tego jaka jest przyczyna kołatania serca, przede wszystkim leczymy chorobę podstawową, tę która powoduje kołatania serca. Są takie kołatania serca, które trzeba leczyć aż inwazyjnie. Tym zajmuje się elektrofizjologia, gdzie wykonywane są właśnie zabiegi elektrofizjologiczne i zabiegi ablacji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution