101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

20 lat województwa. Jubileusz zawłaszczony?

Data publikacji: 05.06.2018 19:32
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
20 lat Województwa Świętokrzyskiego

20 lat Województwa Świętokrzyskiego
Kielce. 05.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Uroczysta gala rozpoczęła obchody 20-lecia powstania województwa świętokrzyskiego. W jej trakcie wręczono Odznaki Honorowe. Wśród wyróżnionych znalazł się m. in. były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, którego veto wobec propozycji podziału kraju na 12 województw otworzyło Świętokrzyskiemu drogę do samodzielnego funkcjonowania jako region.

Jak mówi honorowa odznaka to dla niego bardzo duże wyróżnienie. Dodaje, że w polityce na wdzięczność nie można zwykle liczyć, ale w województwie świętokrzyskim mimo upływu 20 lat taką wdzięczność odczuwa. - To nie było łatwe, żeby województwo powstało. Minione 20 lat to najlepszy dowód na to, że mieszkańcom tej ziemi to województwo się należało. Wszystkie negatywne scenariusze, które słyszałem przed 20 laty nie sprawdziły się – podkreśla były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Polityk odniósł się także do nadchodzących wyborów samorządowych. Były prezydent zaapelował, aby Polacy wzięli w nich udział. - Polska pozbawiona samorządności będzie w gorszym stanie. Rozwijanie samorządności poprzez powszechny udział Polaków w wyborach jest jego wzmocnieniem. Trzeba postawić na tych, którzy znają samorząd i dali dowód skutecznej pracy – uważa Aleksander Kwaśniewski.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego wyraził wdzięczność, że Aleksander Kwaśniewski przyjął zaproszenie do stolicy regionu i odwiedził Kielce. W trakcie dzisiejszej gali województwo świętokrzyskie otrzymało nowy sztandar, a radni młodzieżowego sejmiku złożyli ślubowanie.

Jak informowaliśmy galę zbojkotowali radni sejmiku z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Pruś, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkreślił, że rocznica to ważne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców, ale obecny zarząd województwa próbuje zawłaszczyć wszystkie obchody z nim związane tylko dla siebie. Jak dodał utworzenie województwa świętokrzyskiego to zasługa wielu bezimiennych bohaterów, a nie tylko jednego człowieka, którego uhonorował zarząd województwa – Aleksandra Kwaśniewskiego.

Oświadczenie radnych PiS Sejmiku

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution