101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Łuszczyca to choroba uwarunkowana genetycznie. Nie można się nią zarazić

Data publikacji: 07.06.2018 13:57
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Dr Maria Pyzio-Gutkowska
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Łuszczyca, to bardzo wstydliwa i dokuczliwa choroba. Zwłaszcza latem, kiedy nie da jej się ukryć pod ubraniem, np. bluzką z długim rękawem. O tym jak się objawia, czy można się nią zarazić i jak można ją leczyć rozmawialiśmy z dr Marią Pyzio-Gutkowską, dermatologiem.

- Jak objawia się łuszczyca i jak wiele osób w Polsce się z nią zmaga?

Objawia się zmianami na skórze całego ciała. Może się także objawiać w postaci zmian stawowych. W naszym kraju, według różnych szacunków, choruje na nią od 1. do 4% populacji.  

- Jakie są jej przyczyny?

To choroba uwarunkowana genetycznie, dziedziczona. Dziedziczenie jest wielogenowe. Jeżeli łuszczyca występuje u jednego z rodziców, to prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka wynosi 25%. Jeżeli natomiast na łuszczycę chorują oboje rodzice, to ryzyko wystąpienia tej choroby u ich dziecka wzrasta do 60%.

- Komu grozi łuszczyca?

Osobom, które mają uwarunkowania genetyczne, a dodatkowo występuje u nich tzw. czynnik spustowy. Łuszczycę możemy mieć przez całe życie w genach, ale jeśli nie wystąpi ten czynnik, choroba może się nie objawić. Łuszczyca może wystąpić u osób, które mają jakieś przewlekłe infekcje bakteryjne, wirusowe, drożdżakowe. Przyczynić się także może nawet próchnica zębów, czy mechaniczne drażnienie skóry (zadrapania, rany, ucisk). Czynnikiem ryzyka wystąpienia tej choroby jest także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, również okres większej aktywności hormonalnej (okres dojrzewania i przekwitania), także stres. Szacuje się, że stres jest przyczyną pojawiania się zmian łuszczycowych aż u 30% pacjentów.

- Czy łuszczyca ma ulubione miejsca występowania?

Tak. To łokcie, kolana, okolica krzyżowa, okolica pośladkowa, skóra owłosiona głowy oraz stopy i dłonie.

- Jak się diagnozuje tę chorobę?

Diagnozuje się ją poprzez badanie dermatologiczne. Obraz jest tak charakterystyczny dla tej choroby, występuje w tak szczególnych miejscach, że najczęściej do postawienia diagnozy wystarcza po prostu badanie dermatologiczne. Natomiast badaniem, które daje pewność jest badanie histopatologiczne. Po pobraniu wycinka skóry bada się go pod mikroskopem.   

- To choroba przewlekła, ale można ja leczyć. W jaki sposób?

W zależności od postaci choroby leczymy ją albo zewnętrznie (np. leczeniem złuszczającym, redukującym). Ta metoda stosowana jest wówczas, gdy choroba nie występuje na większej powierzchni ciała niż jedna czwarta. Gdy brak poprawy po klasycznym, zewnętrznym leczeniu, można stosować też leczenie wewnętrzne. Można stosować także fototerapię, fotochemioterapię i fotoforezę.   

- Czy łuszczyca jest chorobą, którą można się zarazić?

Absolutnie nie. Tu z całą stanowczością chciałabym obalić ten mit. Łuszczyca nie jest chorobą ani zaraźną, ani zaraźliwą. Nie możemy się nią zarazić poprzez stosowanie tych samych przedmiotów w życiu codziennym, nie możemy się zarazić poprzez dotyk, w autobusie,  czy podczas wizyty na basenie. Łuszczyca przekazywana jest genetycznie.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution