101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Odnalezione na Piaskach szczątki należą do działaczy młodzieżowej organizacji?

Data publikacji: 07.06.2018 14:16
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Prace archeologiczne związane z poszukiwaniem ofiar komunistycznego terroru na cmentarzu Piaski w Kielcach
Kielce. 07.06.2018 / Fot. Leszek Bukowski / Kielecka delegatura IPN

Zakończyły się prace archeologiczne związane z poszukiwaniem ofiar komunistycznego terroru na cmentarzu Piaski w Kielcach. Zespół badaczy, pod kierunkiem wiceprezesa IPN - profesora Krzysztofa Szwagrzyka, odszukał na tzw. Łączce oraz w innym miejscu nekropolii trzy trumny ze szczątkami ofiar komunistycznych represji.

Z nieoficjalnych informacji Radia Kielce wynika, że ekipa IPN poszukiwała działaczy Młodzieżowej Organizacji Błyskawica, działającej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Badacze nie chcą na razie zdradzać tożsamości tych osób. Profesor Krzysztof Szwagrzyk informuje, że szczątki noszą ślady egzekucji.

Badania identyfikacyjne zostaną przeprowadzone w Instytucie Medycyny Sądowej w Krakowie. Na razie nie wiadomo, kiedy prace archeologiczne w Kielcach zostaną wznowione. Nie wykluczone, że badania będą prowadzone w innych częściach naszego województwa. Zespół profesora pojechał dziś do Sandomierza. O tym, że również w tamtej części województwa dochodziło do potajemnych pochówków działaczy podziemia, świadczą przekazy ustne tamtejszej społeczności. Zdaniem profesora są one bardzo wartościowe. Stanowią poszlaki do dalszych poszukiwań prawdy o historii. 

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN przekonuje, że badania mają podwójne znaczenie. Z jednej strony jest to zadośćuczynienie rodzinom ofiar komunistów. Z drugiej są dowodem na to, jak działały komunistyczne władze. - Po tylu latach niepamięci możemy oddać hołd ofiarom i ich rodzinom. Pokazujemy także skale represji, która na tych terenach miała miejsce – powiedziała.

W latach 1946-1954, Wojskowy Sąd Rejonowy w Kielcach wydał 164 wyroki śmierci, w większości na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy kontynuowali walkę w szeregach podziemia antykomunistycznego. Według wstępnych ustaleń, na kieleckiej "Łączce” może spoczywać około 70 osób. Jednak ciała tylko kilku z nich mogą należeć do żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dotychczas udało się tam odnaleźć ciała dwóch żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Identyfikacja genetyczna pozwoliła ustalić, że byli to Ludwik Machalski „Mnich” i Bronisław Klimczak „Sokół”, którzy po wojnie zostali zamordowani w więzieniu kieleckim.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution