101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przedsiębiorcy chwalą Konstytucję dla Biznesu

Data publikacji: 07.06.2018 16:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Busko - Zdrój. Konferencja "Prawo do przedsiębiorczości”. Na zdjęciu: Marcin Ociepa - wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii
Busko - Zdrój. 07.06.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

- Konstytucja dla Biznesu - to 5 aktów prawnych, które w fundamentalny sposób ułatwiają polskim przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynku - powiedział Marcin Ociepa wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii, podczas spotkania z przedsiębiorcami w Busku - Zdroju. Wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii wziął udział w konferencji "Prawo do przedsiębiorczości” współorganizowanej przez Ministerstwo i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak podkreślił Marcin Ociepa, obowiązujące od 30 kwietnia przepisy dla przedsiębiorców, wprowadziły do systemu prawnego to, co od dawna wydawało się być oczywiste.

- Wprowadziliśmy między innymi szereg narzędzi stymulujących rozwój przedsiębiorczości. Takim narzędziem jest między innymi zwolnienie z odprowadzania składek na ZUS przez pierwsze 6 miesięcy. Chcemy w ten sposób zachęcić szczególnie ludzi młodych, do spróbowania swoich sił w biznesie, ponieważ dziś wiemy, że największym ciężarem dla Polaków jest danina zusowska - dodaje.

- Równie ważnymi aspektami, które wynikają z konstytucji dla biznesu jest zasada - co nie jest zabronione w prawie, jest dozwolone w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Polscy przedsiębiorcy bardzo długo czekali na wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy - podkreślił wiceminister Marcin Ociepa.

Zdaniem Patrycji Klareckiej, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, konstytucja dla biznesu, stworzyła podwaliny dobrej współpracy administracji publicznej z przedsiębiorcami.

- W jej zapisach zawiera się wiele zasad, które będą dotyczyć wielu instytucji publicznych, które przełożą się na jeszcze lepszą współpracę między administracją a biznesem - dodaje.

Sławomir Podkówka, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach podkreśla, że takie akcje mają na celu pokazanie, że urzędnicy są partnerami przedsiębiorców, a nie ich wrogami.

- Obecnie koncentrujemy się nie tylko na samym obowiązku ściągania podatku, od przedsiębiorcy, chcemy również, aby to była czynność, w miarę możliwości prosta i niezajmująca wiele czasu, tak, aby podatnik mógł w największym stopniu skoncentrować się na prowadzeniu swojej działalności, a nie na załatwianiu formalności - dodaje.

Zdaniem buskich przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w konferencji, takie spotkanie było potrzebne, ponieważ pozwoliło rozwiać większość wątpliwości związanych z nowymi przepisami.

- Podczas spotkania zasygnalizowano rozwiązania, które na pewno dla przedsiębiorców będą wygodne. Poruszono także ważny problem odpowiedzialności urzędników za wydawane przez nich decyzje. Każde spotkanie jest cenne, nawet jeśli dzisiaj nie we wszystkim byliśmy zgodni, rozmowa na pewno przyniesie skutek w przyszłości - podkreślają przedsiębiorcy.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Banku Gospodarstwa Krajowego, Urzędu Dozoru Technicznego odpowiadali na pytania i problemy przedsiębiorców.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution