101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Fatalna sytuacja finansowa szpitala. Pożyczka poprawi sytuację?

Data publikacji: 07.06.2018 16:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

18.10.2017 Włoszczowa. Szpital powiatowy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawie pół miliona złotych pożyczki na wypłaty dla pracowników otrzymał od Starostwa Powiatowego we Włoszczowie tamtejszy szpital. Decyzję o tym podjęli włoszczowscy radni podczas nadzwyczajnej sesji rady powiatu. Dodatkowo lecznica dostała od powiatu ponad 265 tys. zł. na pokrycie strat finansowych za 2017 rok oraz dotację w wysokości 90 tys. zł. na modernizację bloku operacyjnego.

Jak informuje Jerzy Suliga, starosta powiatu włoszczowskiego, lecznica nie ma płynności finansowej, dlatego pieniądze na zapłatę wynagrodzeń dla pracowników szpitalowi musiał pożyczyć powiat.

- Ta trudna sytuacja, która ma miejsce w naszym szpitalu w tym półroczu, jest spowodowana m.in. tym, że został zmniejszony ryczałt. Wynikało to z tego, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku nie był wykonywany. Jednak po zakończeniu pierwszego półrocza tego roku, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie weryfikował wykonanie ryczałtu w poszczególnych szpitalach i mam nadzieję, że będzie on większy - dodał starosta Jerzy Suliga. 

Tymczasem w Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie jedynym oddziałem, który wykonuje ryczałt jest ortopedia. Pozostałe nie wykonują tylu świadczeń medycznych, na ile otrzymały pieniędzy z NFZ. Dodatkowo, od początku kwietnia z powodu braku wystarczającej liczby lekarzy, zawieszone jest funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego.

Dariusz Czechowski, radny powiatu włoszczowskiego przyznał, że on i jego koledzy nie mieli wyjścia i by dalej szpital mógł funkcjonować, musieli się zgodzić na przekazanie lecznicy w sumie 836 tys. zł., w tym 480 tys. zł, to pożyczka.

- W tej trudnej sytuacji te pieniądze szpitalowi są potrzebne. Te 480 tys. zł, które przekazaliśmy lecznicy, to pożyczka na wypłatę pracownikom wynagrodzeń za maj. Pytaliśmy co będzie z wypłatami za czerwiec, jednak na to pytanie, nie uzyskaliśmy odpowiedzi - dodał Dariusz Czechowski.

Podczas kolejnej sesji, która odbędzie się pod koniec czerwca, radni zdecydują, czy poręczą kredyt w wysokości od 7 do 9 mln zł, który planuje zaciągnąć szpital. Pieniądze mają być przeznaczone na spłatę zobowiązań wymagalnych, czyli takich, których termin zapłaty już minął. Zadłużenie Szpitala Powiatowego we Włoszczowie wynosi ponad 28 mln zł. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution