101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niecodzienna promocja krwiodawstwa. Gwiazdą Anita Lipnicka

Data publikacji: 09.06.2018 09:18 / Data aktualizacji: 09.06.2018 19:36
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Szlak Czerwonej Nitki na Kadzielni
Kielce. 09.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na kieleckiej Kadzielni odbyła się akcja pod hasłem „Trasa czerwonej Nitki”. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, które ma zachęcić mieszkańców różnych miejscowości w Polsce do oddawania krwi.

Józef Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia mówi, że akcja ma na celu promowanie honorowego krwiodawstwa.

- Krew stanowi lek, bez którego nie można przeprowadzić większości dużych zabiegów operacyjnych. Bez krwi i preparatów krwiopochodnych ludzie umieraliby - podkreśla Józef Król.

Wojciech Krełowski oddaje krew od ponad 25 lat. Dotychczas to ponad 65 litrów. Jak mówi wszystko zaczęło się przez przypadek. W czasach, gdy służył w wojsku za oddanie krwi żołnierze otrzymywali dwa dni urlopu, z którego chciał skorzystać. Później okazało się, że ma bardzo rzadką grupę AB-.

- Większość krwiodawców robi to dla idei, a satysfakcja z uratowania życia jest ogromna. Miałem przyjemność, a zarazem honor być wzywanym do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ratunek dla poszkodowanych. To wyróżnienie - mówi Wojciech Krełowski.

Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi, zwraca uwagę, że to już trzecia edycja akcji. Z kolei od dzisiaj ponownie będzie można głosować, gdzie w przyszłym roku zostanie zorganizowane wydarzenie. Dodaje, że ta  uroczystość jest szczególna.

- Chcemy podziękować wszystkim, dla których ważne jest ratowanie ludzkiego życia. Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tak pięknym miejscu jak Kadzielnia. Wydarzenie odbywa się po raz trzeci, a po raz pierwszy jesteśmy w Kielcach - mówi Beata Rozbicka.

Piknik „Trasy Czerwonej Nitki” połączono z uroczystością wręczenia odznaczeń dla honorowych dawców krwi. Organizatorzy przygotowali dla Kielczan wiele atrakcji. Na najmłodszych czekały dmuchańce, zabawy, występy mimów oraz zespołów tanecznych. Były także konkursy z nagrodami na scenie.

Spotkanie zakończyło się koncertem Anity Lipnickiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution