101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biblioteka nocą od kulis. Zwiedzanie, wystawy i spotkania

Data publikacji: 09.06.2018 10:40
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W wyjątkowym roku 100-lecia niepodległości Polski odbędzie się dziś IV edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem "RzeczpospoCzyta", w której udział weźmie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.

I tak do godz. 20.00 trwa wypożyczanie ze zbiorów bibliotecznych pod hasłem "Przyjdź -  Zapisz się - Wypożyczaj!", a dla tych, którzy zapiszą się do Biblioteki w Noc Bibliotek przewidziane są niespodzianki. W tym czasie możliwe też będzie zwiedzanie siedziby instytucji m.in. miejsc, do których mają dostęp tylko pracownicy oraz poznanie działalności WBP.

Zaprezentowana zostanie również wystawa pt. "Malowane  świętokrzyskie" na którą składają się prace konkursowe uczniów klas III, zorganizowana z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia województwa  świętokrzyskiego.

Od godz. 16.00. odbywać się będą spotkania autorskie. Pierwsze spotkanie literackie, to m.in. rozmowy klubowiczów, członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy WBP z pisarką Beatą Kępińską - autorką literatury obyczajowej. Autorka zaprezentuje także poezję ze swoich dwóch wydanych już tomików, a także niektóre nowe wiersze, które wejdą w skład przygotowywanej na wrzesień nowej książki.

Niewątpliwą atrakcję dla wrażliwych na grę kolorów miłośników sztuk plastycznych stanowić będą eksponowane w sali tkaniny artystyczne przybyłej z Finlandii Aleksandry Paavoli. Te wykonane metodą filcu prace są częścią wystawy zatytułowanej „Do tych pól malowanych…”, która dzień wcześniej zaprezentowana została w Krakowie w ramach dorocznego cyklu imprez odbywającego się pod hasłem „Święto Ogrodów”. 

Natomiast o godz. 18.00 rozpocznie się literacka noc z Grzegorzem Kozerą - prozaikiem, poetą i dziennikarzem. Będzie to promocja najnowszej jego powieści „Noc w Berlinie” nawiązującej do wcześniejszych jego powieści wojennych „Berlin, późne lato” i „Króliki Pana Boga”. Temu spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa książek i fragmentów tekstów pisarza oraz mini kiermasz książek autora. Wiersze Grzegorza Kozery ukazały się w kilku tomikach i ogólnopolskich antologiach, są tłumaczone na języki obce.

W IV edycji akcji biorą udział  biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu lub pożyczyć do domu książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution