101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Archiwum bez tajemnic. A w nim skarby przeszłości

Data publikacji: 09.06.2018 16:21
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Mateusz Kaczmarczyk
Komentarze

Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archiwum Państwowe w Kielcach
Kielce. 09.06.2018 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

W Archiwum Państwowym w Kielcach można było dziś zobaczyć zamknięte zwykle pomieszczenia oraz unikatowe dokumenty, m.in. stenogram z otrzymania przez Józefa Piłsudskiego tytułu Honorowego Obywatela Kielc, czy oryginał testamentu Henryka Sienkiewicza.

Jak mówi Beata Białek, rzecznik prasowy archiwum, zbieranie i przechowywanie tego typu unikatowych dokumentów jest wyjątkowo istotne dla dziedzictwa kulturowego Polski i regionu.

W ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów w budynku przygotowano także  wystawę multimedialną „W drodze do Niepodległości” oraz wystawę „Do niepodległej” prezentującą proces kształtowania się Niepodległego Państwa Polskiego.

Jak mówi Wiesława Rutkowska, dyrektor kieleckiego Archiwum Państwowego, dzisiejszy dzień jest idealną okazją także do poznania i zrozumienia istoty pracy archiwisty.

- Przechowujemy skarby przeszłości. Historie zamknięte w dokumentach archiwalnych. Zajmujemy się nie tylko konserwacją i przechowywaniem starych akt, ale dbamy również by jaka najwięcej współczesnej dokumentacji w jak najlepszym stanie mogło być zachowane dla późniejszych pokoleń. - mówi Wiesława Rutkowska.

Łącznie wszystkie 33 archiwa w Polsce przechowują ponad 350 kilometrów akt. Kieleckie Archiwum Państwowe posiada ich w swoich zbiorach około 9 kilometrów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution