101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Młodzieży historia nie jest obca

Data publikacji: 09.06.2018 16:40
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Laureaci 5. edycji Ponidziańskiego Konkursu Historycznego
Busko-Zdrój. 09.06.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Ponad 120 uczniów wzięło udział w 5. edycji Ponidziańskiego Konkursu Historycznego. Wydarzeniu, którego organizatorem jest Ponidziańskie Stowarzyszenie Tukidydes, przyświecało w tym roku hasło „Odrodzenie, chwała i sukcesy II Rzeczypospolitej”. W Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju w trakcie gali finałowej nagrodzono tegorocznych laureatów.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z powiatów: buskiego, pińczowskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego oraz gminy Chmielnik. Adrian Szczerba, pomysłodawca i jeden z organizatorów wydarzenia, informuje, że w konkursie oceniane były prace pisemne, plastyczne i multimedialne. Jak dodaje, jego celem jest zainteresowanie młodego pokolenia polską historią i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Dodaje, że tegoroczna edycja odwoływała się do obchodzonego jubileuszu 100-lecia niepodległości.

- Chcieliśmy, by młodzież sięgając do źródeł historycznych mogła poznać, jak kształtowała się polska państwowość tuż po odzyskaniu niepodległości. Temat nie był łatwy, ale jak podkreślali naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, którzy sprawdzali prace poziom okazał się bardzo wysoki, co bardzo nas cieszy – zaznaczył Adrian Szczerba.

Busko-Zdrój. 09.06.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Pierwsze miejsce w kategorii szkół średnich zdobyła Wiktoria Zachariasz z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju. Na konkurs zgłosiła pracę poświęconą rozwojowi nauki w II Rzeczypospolitej. Jak tłumaczy, przydatne w pisaniu pracy okazały się historyczne książki, publikacje dostępne w Internecie i pomoc nauczycieli.

- Powinniśmy rozszerzać swoją wiedzę i znać historię naszego kraju, nie tylko tę współczesną. Ponidziański Konkurs Historyczny to cenna inicjatywa i liczę, że będzie kontynuowana w przyszłości – podkreśliła Wiktoria Zachariasz.

Galę finałową konkursu uświetnił spektakl przygotowany przez grupę teatralną „Pegaz” i pokaz walki zaprezentowany przez pińczowski klub historyczny Signum Polonicum. Patronat nad konkursem objęli m.in. wojewoda świętokrzyski, poseł PiS Anna Krupka, Instytut Historii UJK w Kielcach i Świętokrzyski Kurator Oświaty. Kolejna, jubileuszowa edycja Ponidziańskiego Konkursu Historycznego odbędzie się za rok.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution