101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ułani na starówce. Na koniach i… rowerach

Data publikacji: 09.06.2018 17:27
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Uroczystości patriotyczne ku czci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich
Sandomierz. 09.06.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Na sandomierskiej starówce odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji stulecia powstania 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Rozpoczęła je inscenizacja wjazdu ułanów w granice Polski co miało miejsce 15 czerwca 1919 roku.

Maciej Bury z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego wcielił się w postać majora Konstantego Pisowskiego, który jest postacią niezwykle zasłużoną dla historii pułku. Jako dowódca przeprowadził swój oddział z terenów obecnej Ukrainy. Dla żołnierzy było to wielkie przeżycie, ponieważ nigdy wcześniej nie znali swojej ojczyzny. Maciej Bury dodał, że uroczystości są oddaniem hołdu ułanom oraz kultywowaniem ich pięknej tradycji.

W paradzie wzięli także udział członkowie Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawicy pod Leżajskiem oraz kilkuosobowa grupa tzw. kolaży z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Sochaczewa. Wojciech Babulewicz  powiedział, że rowery w tamtym czasie były wprowadzone jako unowocześnienie armii, ponadto były tańsze od utrzymania koni.

Uroczystości miały wojskową oprawę. Na początku dowódca uroczystości Andrzej Bury złożył meldunek dowódcy 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego ppłk Pawłowi Czajkowskiemu. Odbył się też apel poległych. Wkraczającym w granice Polski ułanom panie w strojach z epoki  wręczały bukiety kwiatów. Publiczność zgromadzona na sandomierskiej starówce była pod dużym wrażeniem tych obchodów. Agnieszka i Wiesław Dwornikowie z okolic Oświęcimia powiedzieli Radiu Kielce, że to bardzo dobrze, iż pielęgnowane są tradycje patriotyczne, ponieważ dzięki temu  szacunku do nich nabywa młodsze pokolenie obserwując lub uczestnicząc w tych wydarzeniach.

Na sandomierskich błoniach piknik żołnierski potrwa do wieczora. Można zobaczyć m.in. pokazy musztry pieszej, bojowej, chwyty szablą, karabinkiem i lancą. Uroczystościom towarzyszy zjazd Weteranów Rodzin Ułanów Jazłowieckich.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution