101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wodzisław mają w swoich sercach

Data publikacji: 09.06.2018 19:59
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

35 zjazd członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia
Wodzisław. 09.06.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Uroczystą mszą w kościele św. Marcina w Wodzisławiu rozpoczął się już 35. zjazd członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia. W spotkaniu udział brało prawie 100 osób, które przyjechały m.in. z Warszawy, Kielc, Opola i Kędzierzyna.

Po mszy świętej wszyscy przejechali do Pałacu Koronnego, gdzie podsumowano miniony rok działalności towarzystwa. Był czas na wspomnienia, wspólną zabawę i śpiewy. Jak mówi Teresa Szwaczka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia, to są od ponad 30 lat wyjątkowe spotkania na które wszyscy czekają. Jak dodała co roku na zajazdy Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia wydaje specjalne biuletyny. To zeszyty w których publikowane są najważniejsze działania podejmowane przez członków towarzystwa. Na tegoroczny zjazd wydany został specjalny numer związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto przygotowane zostały dwie wystawy: „100 lat niepodległości, Wodzisław - czas i ludzie”, a także dotycząca Kajetana Wincentego Kielesińskiego.

W spotkaniu nie po raz pierwszy udział wzięła Halina Mazór z domu Urban, która obecnie mieszka w Kędzierzynie-Koźlu. Na spotkanie przyjechała ze swoją najbliższą rodziną. Jak powiedziała dla niej te spotkania są wyjątkowe, ponieważ wraca do miejsca, które wiąże się z najpiękniejszymi wspomnieniami. Nie kryła wzruszenia, kiedy mówiła o tym, że dzisiejsze spotkanie ma podniosły charakter, ponieważ na fasadzie budynku kościoła w Wodzisławiu wmurowana została pamiątkowa tablica upamiętniająca jej ojca Stanisława Urbana, który zamordowany został w Katyniu.    

Po raz czwarty w spotkaniu udział brała Bożena Szczypiór, wójt gminy Wodzisław. Jak powiedziała jako wójt, który nie pochodzi z Wodzisławia i nie mieszka na tym terenie jest pod ogromnym wrażeniem  działalności Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia, które przyczynia się do propagowania lokalnej historii. Zjazd członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia swoim występem uświetniła Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy.

Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia istniej prawie 40 lat. Obecnie skupia ponad  50 członków.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution