101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Koncert, biegi, marsz, wieczernica i rajd. Wszystko ku czci Stanisława ze Skalbmierza

Data publikacji: 10.06.2018 21:38
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Koncert muzyki klasycznej i filmowej zakończył 2. Tydzień Stanisława ze Skalbmierza

Koncert muzyki klasycznej i filmowej zakończył 2. Tydzień Stanisława ze Skalbmierza
Skalbmierz. 10.06.2018 / Fot. Kamil Wlosowicz / Radio Kielce

Koncertem muzyki klasycznej i filmowej zakończył się w Skalbmierzu tydzień poświęcony najsłynniejszemu skalbmierzaninowi, Stanisławowi, pierwszemu rektorowi Akademii Krakowskiej, kanonikowi kapituły katedralnej na Wawelu i spowiednikowi królowej Jadwigi.

Przez cały tydzień w mieście odbywały się wydarzenia upamiętniające tę postać. W programie znalazły się m. in. biegi uliczne, marsz, wieczernica patriotyczna i rajd rowerowy. Po każdej z mszy świętych czytano również w skalbmierskiej świątyni fragmenty mów i kazań Stanisława, który był cenionym kaznodzieją.

Niedzielne, główne uroczystości rozpoczęły na rynku miasta występy artystyczne uczniów ze skalbmierskich szkół. Agata Jackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury podkreśla, że postać Stanisława ze Skalbmierza zasługuje na pamięć wszystkich mieszkańców gminy. Tydzień poświęcony jego osobie ma sprzyjać jej kultywowaniu.

Najsłynniejszy skalbmierzanin jest patronem jednego z miejskich skwerów i tamtejszej szkoły podstawowej. Jak mówi Anna Surówka, nauczycielka i opiekun grupy młodzieży, jednym z pomysłów na uczczenie zasłużonej postaci był rajd rowerowy. Grupa kilkudziesięciu uczniów razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami wybrała się na rowerach do Opatowca pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Podobną inicjatywę podjęto w zeszłym roku, w tym postanowiono ją kontynuować. - Zależało nam na tym, by wydarzenie miało charakter edukacyjny, stąd nie zabrakło na nim odwołań do patrona naszej szkoły i obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia niepodległości – tłumaczy Anna Surówka.  

Wydarzenie na skalbmierskim rynku zakończył koncert śpiewaczki Eweliny Bień oraz tria kameralnego z solistką Emilią Ogonowską-Jaroń na czele.

Koncert muzyki klasycznej i filmowej zakończył 2. Tydzień Stanisława ze SkalbmierzaSkalbmierz. 10.06.2018 / Fot. Kamil Wlosowicz / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution