101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uczniowie upamiętnili żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

Data publikacji: 11.06.2018 14:23 / Data aktualizacji: 12.06.2018 11:20
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Uroczystości związane ze świętem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach

Uroczystości związane ze świętem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach
Kielce. 12.06.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

99-lecie powstania obchodzi 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. Była to formacja wojskowa utworzona 12 czerwca 1919 roku. Należało do niej wielu mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Pułk przeniósł się do Kielc 21 kwietnia 1921 roku.

Ze względu na ulewne deszcze w tym roku uroczystość wyjątkowo przeniesiono do pobliskiej Szkoły Podstawowej numer 8 im. Wojska Polskiego. Jej uczniowie od wielu lat wierszami i pieśniami upamiętniają Artylerzystów.

Zuzia i Oliwier mówią, że to bardzo ważne, aby brać udział w takich uroczystościach. Dzięki temu podkreślają swój patriotyzm i przywiązanie do szkoły. Ponadto takie spotkanie to okazja, by dać przykład młodszym, że trzeba pamiętać o bohaterach walczących o naszą wolność. Dodają, że dzięki nim mogą teraz mówić w ojczystym języku.

Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów zwracając się do młodzieży, wyraziła wdzięczność za kultywowanie pamięci o żołnierzach. Przypomniała, że w tym miejscu pierwsi artylerzyści w bardzo trudnych warunkach tworzyli pułk, ale także znacząco wpływali na życie miasta. 

Urszula Dulnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wojska Polskiego przypomina, że uczniowie tej placówki od wielu lat kultywują pamięć o 2 PAL-u. Wynika to po pierwsze z imienia szkoły, a po drugie z tego, że grono pedagogiczne chce przekazywać patriotyczne wartości młodzieży.

- Budynek szkoły jest nierozerwalnie związany z 2 Pułkiem Artylerii Lekkiej Legionów. To dla nas obowiązek, ale również wielki honor - dodaje Urszula Dulnik.

Podczas akademii uczniowie czytali wiersze Zyty Trych i Marka Judyckiego dotyczące historii pułku.

Główne uroczystości święta 2 PAL-u zaplanowano na popołudnie. O 15:00 rozpocznie się msza święta w Kościele Garnizonowym. Potem o 16:30 przy pomniku obok jednostki na Stadionie  upamiętniającym żołnierzy 2 PAL odbędą się okolicznościowe przemówienia i apel pamięci. Zostanie oddana także salwa honorowa z repliki armaty z powstania styczniowego. Następnie wszyscy zgromadzeni złożą wieńce i zapalą znicz pamięci. Z kolei w części artystycznej zaprezentuje się młodzież, zaśpiewa także chór „Żołnierskie Echa”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution