101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Okres letni sprzyja biegunkom

Data publikacji: 11.06.2018 15:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Końskich
11.06.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Biegunka u dziecka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci. Nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie, gdyż bardzo osłabia organizm dziecka. Dlaczego? O tym rozmawialiśmy z dr. n. med. Wojciechem Przybylskim, specjalistą pediatrą, lekarzem ds. zakażeń, a zarazem kierownikiem oddziału pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich.

- Jak wiele dzieci zgłasza się do Pana z biegunką?

Okres letni, zwłaszcza wysokich temperatur, zdecydowanie sprzyja chorobom biegunkowym. Związane jest to z infekcjami, które w tym czasie dotykają dzieci. Dotyczą one dzieci w różnym wieku, ale najczęściej od 6. miesiąca do 4. roku życia. Choroba trwa od dwóch, trzech dni, czasami nawet do tygodnia. W oddziale, w którym pracuję 70% wszystkich małych pacjentów, to dzieci, które są hospitalizowane właśnie ze względu na biegunkę.

- Kiedy możemy mówić, że nasze dziecko ma biegunkę?

Wówczas, kiedy dziecko odda jeden nieprawidłowy stolec w ciągu 24 godzin. Nieprawidłowy stolec to taki, który ma domieszkę krwi, śluzu lub ropy.

- Jakie są jej przyczyny?

To tak jak wcześniej wspominałem – infekcje wirusowe i bakteryjne, ale także alergie pokarmowe. Jednak coraz więcej mamy biegunek z powodu salmonelli. To nasila się w okresie letnim, kiedy salmonella bardzo dobrze rozwija się na skorupkach jaj oraz białym mięsie. Dlatego proszę zawsze pamiętać o higienie, o częstym myciu dłoni, myciu skorupek jaj i dokładnym myciu mięsa przed jego przygotowaniem. Bardzo ważne jest także to, by jedzenie, które będziemy spożywać, przechowywać w lodówce.

- Czy biegunka u dziecka wymaga leczenia?

Tak. Każda biegunka wymaga leczenia, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń wodnoelektrolitowych. Może to być leczenie ambulatoryjne (domowe) lub szpitalne. Jeżeli chodzi o leczenie domowe, to tutaj mówimy o specjalnych płynach, rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Można je kupić bez recepty w aptece. One uzupełniają niedobory wodnoelektrolitowe. Natomiast jeżeli objawy się nasilają (dziecko nie przyjmuje żadnych płynów doustnie, staje się osłabione, apatyczne), wówczas dziecko powinno leczone w szpitalu, mieć podawane dożylnie płyny wyrównawcze i uzupełniane niedobory wodnoelektrolitowe.

- Czy i co można jeść podczas biegunki?

Można jeść, ale musi to być jedzenie lekkostrawne. U małego dziecka, to po prostu mieszanka mleczna, zupki jarzynowe. U małych dzieci nie zmieniamy diety. Natomiast w przypadku dzieci starszych, wykluczamy z ich jadłospisu pokarmy ciężko strawne, a więc smażone, pieczone mięsa. Spożywać można mięso przyrządzane na parze, kleik ryżowy, czy rosół na delikatnym mięsie z domieszką ryżu i warzyw.  

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution