101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ta tablica przypomni o obecności Strzelców Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Data publikacji: 12.06.2018 13:03
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Strzelców Józefa Piłsudskiego
Kielce. 12.06.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Przy Klasztorze na kieleckiej Karczówce odsłonięto tablicę upamiętniającą Strzelców Józefa Piłsudskiego. Płyta przypomina o rocznicy ich obecności w Kielcach. 12 sierpnia 1914 roku pod dowództwem Kazimierza Sosnkowskiego stoczyli oni walkę z rosyjską dywizją piechoty.

- Żołnierze wycofywali się od ulicy Sienkiewicza przez Karczówkę w kierunku Słowika i Chęcin - informuje Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Jego zdaniem, było to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Kielc. Istotne było to, że jeszcze przed odzyskaniem niepodległości w mieście przebywały polskie wojska.

- Tutaj walczyło 400 żołnierzy batalionu kadrowego. Stawiła się piechota, wyposażona w różne karabiny, niektóre bardzo słabiej jakości, byli także ułani. To ważne dla nas wydarzenie, które trzeba upamiętniać - mówi Stanisław Szrek.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, symboliczne jest to, że już kilka lat później trzeba było bronić niedawno odzyskanej niepodległości. Natomiast do udziału w odsłonięciu tablicy zaproszono młodzież, bowiem to właśnie ona będzie kultywować kielecką tradycję i historię.

Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej uważa, że wydarzenia z 1914 roku miały bardzo duże znaczenie dla ówczesnych Kielc.

- To były pierwsze tak duże walki Wojska Polskiego z potęgą carskiej Rosji od powstania styczniowego. Tam walczyła polska formacja, a nie grupy partyzanckie i bojowe. Nasza armia była wtedy słabo uzbrojona, ale to był zalążek przyszłego polskiego wojska - podkreśla Marek Maciągowski.

Organizatorzy w związku z odsłonięciem tablicy planowali rajd rowerowy uczniów kieleckich szkół na Karczówkę, jednak wycieczkę uniemożliwiły obfite opady deszczu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions