101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ta tablica przypomni o obecności Strzelców Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Data publikacji: 12.06.2018 13:03
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Strzelców Józefa Piłsudskiego
Kielce. 12.06.2018 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Przy Klasztorze na kieleckiej Karczówce odsłonięto tablicę upamiętniającą Strzelców Józefa Piłsudskiego. Płyta przypomina o rocznicy ich obecności w Kielcach. 12 sierpnia 1914 roku pod dowództwem Kazimierza Sosnkowskiego stoczyli oni walkę z rosyjską dywizją piechoty.

- Żołnierze wycofywali się od ulicy Sienkiewicza przez Karczówkę w kierunku Słowika i Chęcin - informuje Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Jego zdaniem, było to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Kielc. Istotne było to, że jeszcze przed odzyskaniem niepodległości w mieście przebywały polskie wojska.

- Tutaj walczyło 400 żołnierzy batalionu kadrowego. Stawiła się piechota, wyposażona w różne karabiny, niektóre bardzo słabiej jakości, byli także ułani. To ważne dla nas wydarzenie, które trzeba upamiętniać - mówi Stanisław Szrek.

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, symboliczne jest to, że już kilka lat później trzeba było bronić niedawno odzyskanej niepodległości. Natomiast do udziału w odsłonięciu tablicy zaproszono młodzież, bowiem to właśnie ona będzie kultywować kielecką tradycję i historię.

Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej uważa, że wydarzenia z 1914 roku miały bardzo duże znaczenie dla ówczesnych Kielc.

- To były pierwsze tak duże walki Wojska Polskiego z potęgą carskiej Rosji od powstania styczniowego. Tam walczyła polska formacja, a nie grupy partyzanckie i bojowe. Nasza armia była wtedy słabo uzbrojona, ale to był zalążek przyszłego polskiego wojska - podkreśla Marek Maciągowski.

Organizatorzy w związku z odsłonięciem tablicy planowali rajd rowerowy uczniów kieleckich szkół na Karczówkę, jednak wycieczkę uniemożliwiły obfite opady deszczu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution