101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sejmowa i Senacka komisja w Kielcach. Parlamentarzyści spotkali się z żołnierzami w CPdMZ

Data publikacji: 12.06.2018 14:41 / Data aktualizacji: 13.06.2018 15:59
Autor: Michał Kita , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sejmowa i Senacka Komisja Obrony Narodowej
Kielce. 13.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Sejmowa i Senacka Komisja Obrony Narodowej obradowała dziś w Kielcach. Podczas wyjazdowego posiedzenia, parlamentarzyści spotkali się z żołnierzami w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.

W trakcie spotkania poinformowano, że jednostka stara się o możliwość szkolenia wojsk NATO. Wojskowi chcą, aby w Kielcach prowadzono kursy z międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. 

Senator PiS Jarosław Rusiecki, szef Senackiej Komisji Obrony Narodowej informuje, że głównym celem wizyty jest zapoznanie parlamentarzystów z tym, jak funkcjonuje kielecka jednostka. Zdaniem parlamentarzysty, Bukówka to wojskowy uniwersytet, ponieważ w Kielcach szkolą instruktorzy mający doświadczenia z misji zagranicznych.

- Chcemy zapoznać gości z infrastrukturą i bazą szkoleniową jednostki. To dobrze, że do Kielc przyjechali parlamentarzyści, którzy z takich wizytacji mogą wyciągnąć wnioski, jak tworzyć prawo dotyczące żołnierzy – uważa Jarosław Rusiecki.

W trakcie spotkania poruszany jest także temat powrotu Polski do uczestnictwa w misjach ONZ. Nasz kraj wycofał się z nich kilka lat temu, za czasów rządów koalicji PO-PSL. Jak dodaje Jarosław Rusiecki, udział w nich był wielkim prestiżem, a polscy żołnierze godnie reprezentowali kraj.

Poseł PiS Anna Maria Siarkowska uważa, że dzięki wyjazdowemu posiedzeniu, parlamentarzyści mogą poznać problemy i potrzeby jednostki. Jej zdaniem, kieleckie centrum ma dobrego dowódcę – pułkownika Pawła Chabielskiego, który doskonale wywiązuje się ze swoich obowiązków.

- Jak wszędzie, tutaj też są konkretne problemy. Zasadnicza kwestia to braki kadrowe i na te potrzeby posłowie muszą się starać odpowiedzieć. Z tą wiedzą wrócimy do parlamentu – mówi poseł Anna Maria Sierakowska.

Poseł PO Leszek Ruszczyk uważa, że CPdMZ to solidna jednostka, która przygotowuje Polaków narażających swoje życie na całym świecie. Dodaje, że bardzo cieszy go wizyta w Kielcach.

- Myślę, że te potrzeby, o których rozmawialiśmy, zostaną zrealizowane. Jednostka ma bardzo głębokie tradycje, począwszy od "Czwartaków", którzy bronili Westerplatte. Bukówka zasługuje na czołowe miejsce w kraju – podkreśla poseł Leszek Ruszczyk.

W posiedzeniu parlamentarnych komisji udział wziął senator PiS Krzysztof Słoń. Jak mówi, to doskonała okazja do pokazania jak rozwijają się jednostki wojskowe w Kielcach.

- Centrum zaprezentowało bardzo nowoczesne pomysły związane ze szkoleniem żołnierzy, ale także dziennikarzy jeżdżących w rejon konfliktów zbrojnych. Dowiedzieliśmy się także, że ze szkoleń w naszej jednostce bardzo chętnie korzystają wojskowi innych narodowości – podkreśla parlamentarzysta.

Adam Cyrański, poseł niezrzeszony uważa, że Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych posiada wykwalifikowane kadry oraz dobry sprzęt. Jak mówi, ma odpowiednie porównanie, bowiem odwiedził wiele jednostek wojskowych na terenie całego kraju.

- Nasza jednostka jest dość specyficzna, dlatego, że zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do wyjazdów na misje zagraniczne. To bardzo ważny element obronności – podkreśla poseł.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach uważa, że dzięki takim spotkaniom, politycy mogą dowiedzieć się, co dzieje się w terenie.

- Jestem przekonany, że pomoże to parlamentarzystom w podejmowaniu decyzji. Nie przypominam sobie, aby takie spotkanie odbywało się tutaj w przeszłości – podkreśla komendant Centrum.

Przedstawiciele sejmowej i senackiej komisji obrony narodowej obejrzeli pokazy dynamiczne i zapoznali się z systemem szkolenia oraz bazą centrum. Następnie goście udadzą się do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, gdzie złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w sierpniu 1945 roku przez oddziały Antoniego Hedy „Szarego” i uwolnienie przetrzymywanych tam więźniów w tym wielu żołnierzy AK.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution