101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Radni zdecydowali jesienią, ale szpital wciąż w dzierżawie

Data publikacji: 12.06.2018 17:50
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Szpital Powiatowy w Opatowie
Opatów. 12.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Opatowski szpital w dalszym ciągu pozostaje w dzierżawie spółki Centrum Dializa z Sosnowca, mimo że w październiku ubiegłego roku rada powiatu na nadzwyczajnej sesji jednomyślnie podjęła decyzję o przejęciu lecznicy przez powiatową spółkę Top Medicus.

Jak informowaliśmy, spółka Centrum Dializa zagroziła, że jeśli samorząd powiatowy nie przejmie szpitala, firma rozwiąże umowę lub zawiesi działalność placówki. Powiat przyjął uchwałę o przejęciu szpitala, jednak, aby mogło do tego dojść, należało doprowadzić do przejęcia kontraktu na świadczenia zdrowotne poprzez cesję. 

Starosta Bogusław Włodarczyk z PSL przekonywał wówczas, że powiatowa spółka Top Medicus w każdej chwili może wejść do szpitala, jednak nie znano terminu podpisania cesji. Po upływie siedmiu miesięcy szpital nadal pozostaje w rękach spółki z Sosnowca.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia była przekonana, że do podpisania porozumienia między stronami oraz cesji dojdzie jak najszybciej. - W momencie, gdy w zasadzie byliśmy przekonani, że cesja jest możliwa i mieliśmy wszystkie zgody, nagle okazało się, że strony nie są zainteresowane - mówi Małgorzata Kiebzak. Jak dodaje, na wniosek starosty opatowskiego organizowane były spotkania w centrali NFZ, podczas których samorządowiec przedstawiał swoje obiekcje na temat wysokości kontraktu, który miałby być przejmowany. Wartość kontraktu została zmniejszona przez NFZ po tym, gdy szpital miał niedowykonania za około milion złotych.

Wicestarosta Gustaw Saramański przypomniał, że cesja miała być podpisana na początku lutego, wykonany został także spis sprzętów, który powiat przekazał spółce. Jak mówił wicestarosta opatowski - Centrum Dializa nagle wycofało się ze swoich wcześniejszych postanowień, a przyczyny nie są mu znane. Dodał, że ważną kwestią przy przejęciu szpitala był kontrakt, który Centrum Dializa ma zbyt niski i niewystarczający na prowadzenie lecznicy w mniejszym lub większym zakresie.

Witold Jajszczok, rzecznik spółki z Sosnowca przekonuje, że Centrum Dializa nadal chce oddać szpital powiatowi.

- Wielokrotnie deklarowaliśmy chęć zakończenia dzierżawy szpitala w Opatowie. Jeśli wszystkie strony będą miały tę samą wolę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten proces poszedł sprawnie - mówi rzecznik spółki.

Jak dowiedziało się Radio Kielce, zarząd spółki przerwał milczenie i dziś kontaktował się ze starostwem, aby zorganizować spotkanie, podczas którego prawdopodobnie omówione zostałyby sprawy szpitala.

Spółka Centrum Dializa z Sosnowca dzierżawi szpital od powiatu opatowskiego od września 2015 r. Umowa miała obowiązywać 30 lat. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution