101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pośpiech, brawura i brak ostrożności przyczyną wypadków w rolnictwie

Data publikacji: 12.06.2018 19:02
Kategoria: Wiadomości /Źródło: Mateusz Kaczmarczyk
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / Akcja żniwa.

Ponad 800 wypadków podczas prac rolnych odnotowuje corocznie świętokrzyski oddział KRUS. Jak mówi Tadeusz Jakubowski, dyrektor regionalnego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, główną przyczyną wypadków w rolnictwie jest brak zachowania odpowiednich środków ostrożności.

- Notujemy nawet kilka wypadków śmiertelnych w ciągu roku. Według naszych obserwacji, większość z nich spowodowanych jest pośpiechem, nieuwagą lub zwykłym roztargnieniem - mówi Tadeusz Jakubowski.

Dodaje, że ofiarami zdarzeń podczas prac rolnych są także dzieci. Na wsiach wciąż spotyka się przypadki obsługiwania maszyn przez osoby nieletnie, bez odpowiedniego przygotowania i nadzoru osób dorosłych. Od początku 2018 roku odnotowano 12 wypadków przy pracach gospodarczych z udziałem dzieci poniżej 16. roku życia.

Dyrektor świętokrzyskiego oddziału KRUS zaznacza, że instytucja stara się uświadamiać rolników, aby dzieci nie uczestniczyły w szczególnie niebezpiecznych pracach rolnych. Uczula również, aby dorośli nie zachęcali nieletnich do samodzielnej pracy w gospodarstwie.

Regularnie prowadzone są akcje uświadamiające młodych ludzi o niebezpieczeństwach towarzyszących pracom rolnym. Jedną z takich akcji jest prowadzony od 8 lat konkurs plastyczny dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy”. Podsumowanie tegorocznej edycji odbyło się dzisiaj w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Jak mówi Beata Milewicz, kierownik wydziału prewencji i orzecznictwa lekarskiego KRUS, tego typu akcje pozwalają w ciekawy sposób uświadamiać dzieciom ryzyko wynikające z pracy w gospodarstwie. Dodaje, że kierowanie akcji do dzieci pozwoli na lepsze zapobieganie wypadkom w przyszłości.

Zgodnie z artykułem 160. kodeksu karnego za narażenie życia osoby, która podlega opiece dorosłego, może grozić kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution