101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pamięć o artylerzystach wciąż żywa

Data publikacji: 12.06.2018 19:07
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

12.06.2018 Kielce. Uroczystości w 99. rocznicę powstania 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

99-lecie powstania obchodzi 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. Była to formacja wojskowa utworzona 12 czerwca 1919 roku. Należało do niej wielu mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Pułk przeniósł się do Kielc 21 kwietnia 1921 roku.

Główne obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Następnie przy pomniku na Stadionie odbył się apel pamięci. Oddano także salwę honorową, a uczestnicy złożyli wieńce i zapalili znicze.

Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, wyraziła radość, że pamięć o artylerzystach jest nadal żywa.

- Za rok będziemy świętować setną rocznicę utworzenia pułku. Mam nadzieję, że wtedy na Stadionie usłyszymy huk prawdziwej armaty. Tegoroczne obchody były piękne, dzięki młodzieży, wojsku i cudownym śpiewom chórów - mówi Danuta Żbikowska.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN uważa, że pułk odegrał ogromną rolę w kształtowaniu zachowań społeczności międzywojennej w Kielcach. Żołnierze byli bohaterami miasta. Naczelnik dodaje, że rocznicę pięknym występem uświetniła młodzież.

- Te uroczystości powinny postawić nam pytanie, czy jesteśmy w stanie dalej przekazywać nić pamięci następnym pokoleniom. To, co się tutaj dzisiaj wydarzyło i młodzież, która brała udział w obchodach, to przyszłość i wierzę, że nasza tradycja będzie nadal kultywowana - podkreśla Dorota Koczwańska-Kalita.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc mówi, że 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów i 4 Pułk Piechoty Legionów, to jednostki, które w okresie międzywojennym stanowiły o sile Kielc.

- To była elita naszego miasta. Żołnierze m.in. projektowali przestrzeń Kielc. Niestety po wojnie wiele się zmieniło, jednak teraz w stolicy regionu pojawiają się Wojska Obrony Terytorialnej i mam nadzieję, że jest to początek naszej siły wojskowej - uważa prezydent.

Krzysztof Słoń, senator PiS uważa, że wielu kielczan nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na rozwój Kielc miało stacjonowanie w mieście 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Parlamentarzysta podkreśla, że były to najlepsze lata rozwoju stolicy regionu.

- Fakt, że weszliśmy w czas międzywojnia z takim potencjałem rozwojowym, to zasługa tej jednostki. Uważam, że dobrze robimy wspominając tamtą historię z estymą i szacunkiem - podkreśla senator.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski jest zadowolona, że młodzież angażuje się w obchody takich uroczystości.

- Dzisiejszy program artystyczny przygotowany przez młodzież pokazuje, że zależy im na zachowywaniu pamięci o bohaterach. Młodzi ludzie patriotyzm mają w sercu, a to cieszy - podkreśla wojewoda.

Początkowo Pułk Artylerii Lekkiej Legionów stacjonował w koszarach Fijałkowskiego przy współczesnej ulicy Wrzosowej. W 1937 roku artylerzyści przenieśli się do koszar usytuowanych na Stadionie. Służyło tam ponad 800 żołnierzy, w tym 50 oficerów i ponad 100 podoficerów. Jednostka posiadała ponad 200 koni wierzchowych i prawie 250 pociągowych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution