101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Skąd wzięła się nazwa „Jawor u źródeł kultury”?

Data publikacji: 13.06.2018 12:00
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.06.2017 Tokarnia. Jawor u źródeł kultury
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W najbliższą niedzielę, w Parku Etnograficznym w Tokarni nagrodzimy najlepszych twórców ludowych z województwa świętokrzyskiego. Podczas konkursu „Jawor u źródeł kultury”, organizowanego przez naszą rozgłośnię, wyróżnimy artystów w pięciu kategoriach: solista, zespół śpiewaczy, kapela ludowa, rękodzieło i rzemiosło ludowe oraz animator kultury.

Jak wspomina nasz redakcyjny kolega, Leszek Ślusarski, dobry duch tego przedsięwzięcia, Radio Kielce od ośmiu lat nagradza świętokrzyskich wykonawców folklorystycznych. - Budujemy mosty, od korzennej nuty, gwarowej strofy, po współczesność. Te mosty, przede wszystkim w eterze budujemy od początku istnienia naszej rozgłośni, a ten "jaworowy" ma już osiem lat. W 2010 roku pierwszego radiowego Jawora posadził Janusz Knap, prezes Radia Kielce. Dzięki jego pomysłowi, najpierw co dwa lata, a ostatnio każdego roku zasiadamy w cieniu jaworowych konarów – przypomina Leszek Ślusarski.

Jak dodaje, nazwa konkursu „Jawor u źródeł kultury” nie wzięła się z przypadku. - Jawor, to drzewo śpiewające. Potwierdzi to każdy lutnik, sięgając po prążkowane, prawie białe, jaworowe drewno. Z jaworów rosnących w okolicach włoskiej Cremony, w warsztacie Antonia Stradivariego powstawały w osiemnastym wieku dolne części najsłynniejszych skrzypiec. Obecnie poszukują tego budulca wytwórcy gitar – informuje Leszek Ślusarski.

Rodzinny piknik w Parku Etnograficznym w Tokarni rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą świętą przed zabytkowym kościołem z Rogowa. Po niej uczestnicy przemaszerują przed scenę, gdzie do godzin wieczornych trwać będzie zabawa przy wtórze zespołów folklorystycznych. Wystąpią m. in. Genowefa Pigwa, Stefan Wyczyński z kapelą z Lubczy, Agata Sałata z kapelą Bielińską oraz Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Nie zabraknie także czegoś dla ciała – skosztować będzie można pieczonego prosiaka oraz żurku świętokrzyskiego.

Patronat nad koncertem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć na naszej stronie internetowej www.radio.kielce.pl.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution