101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie marnuj żywności, podziel się z potrzebującymi

Data publikacji: 13.06.2018 13:47
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości /Źródło: Mateusz Kaczmarczyk
Komentarze

Zbiórka żywności
Starachowice. 12.06.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Pierwszy w Starachowicach punkt dzielenia się żywnością powstanie w miejscowej galerii handlowej. To próba dołączenia do ogólnoświatowej idei dzielenia się żywnością. W wybranych miejscach ustawiane są oznaczone lodówki, w których można zostawiać nadmiar jedzenia do odebrania dla potrzebujących.

W Starachowicach punkt funkcjonował będzie w galerii handlowej Skałka. Prezydent miasta, Marek Materek wróży przedsięwzięciu sukces. Przewiduje, że mieszkańcy chętnie będą dzielić się jedzeniem. - Statystycznie każdy Polak wyrzuca do koszta około 50 kilogramów jedzenia rocznie. Liczymy na to, że dzięki mieszkańcom Starachowic ten trend uda się choć odrobinę zmienić - mówi.

W Kielcach dwa takie punkty zorganizowano pod koniec ubiegłego roku. Początkowo cieszyły się sporym zainteresowaniem, przede wszystkim przed świętami. Teraz zainteresowanie jest jednak znikome - mówią pracownicy lokali, w których ustawiono lodówki. W jednym z nich, pracownicy sami składają się na produkty spożywcze przeznaczone dla potrzebujących.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas popiera inicjatywę, ale nie jest zaskoczony brakiem zainteresowania. Jak mówi, Polacy trzymają w domach głównie produkty przeterminowane lub otwarte, czyli takie, które nie nadają się do zbiórek żywności. Dodaje, że  potrzebujący oczekują punktów, w których jedzenie będzie pojawiać się stale.

Szacuje się, że na świecie rocznie marnuje się 1,3 mld ton jedzenia, co stanowi 1/3 produkowanej żywności.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution