101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Odegrał bardzo ważną rolę w środowiskach partyzanckich. Zostanie patronem WOT

Data publikacji: 13.06.2018 17:42
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Eugeniusz Kaszyński pseudonim „Nurt”
Fot. wikipedia.org

Eugeniusz Kaszyński pseudonim „Nurt” będzie patronem 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Był on zastępcą Jana Piwnika „Ponurego” w zgrupowaniach partyzanckich.

Pułkownik Artur Barański, dowódca Świętokrzyskiej Brygady mówi, że zdecydowano się na tego bohatera, ponieważ nie jest on jeszcze dobrze znany w lokalnym środowisku. Tymczasem „Nurt” odegrał bardzo ważną rolę w środowiskach partyzanckich.

- On był mózgiem tych zgrupowań. To postać niedoceniona w historii. Razem z Instytutem Pamięci Narodowej stwierdziliśmy, że warto go upamiętnić i złożyliśmy już stosowny wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej – wyjaśnia płk Artur Barański.

Jak dodaje, oficjalnie patron zostanie ogłoszony w następnym roku. Świętokrzyska Brygada przygotowała także wzór odznaczeń pamiątkowych i rozpoznawczych.

- Stylizowane są tak, żeby przypominały o Górach Świętokrzyskich. Odznaczenia zawierają odznakę zgrupowań partyzanckich „Ponury-Nurt”, czyli znak Polski Walczącej, w który wpisany jest jelonek Gór Świętokrzyskich – dodaje płk Artur Barański.

Odznaka 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony TerytorialnejFot. Marcin Różyc / Radio Kielce

10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej planuje także budowę strzelnicy we współpracy z gminą Łoniów w powiecie sandomierskim. Fundusze na ten cel mają pochodzić z rządowego programu „Strzelnica w każdym powiecie”. Obiektem zarządzałby samorząd, ale pierwszeństwo z korzystania z niego posiadałoby Wojsko Polskie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution