101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wielkie święto diecezji sandomierskiej już w sobotę. Przyjadą biskupi i nuncjusz

Data publikacji: 14.06.2018 10:24
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej
Sandomierz. 14.06.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W najbliższą sobotę, 16 czerwca odbędą się główne uroczystości z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomina, że w diecezji mieszka ponad 680 tysięcy ludzi, a zdecydowana większość z nich to katolicy. Są 242 parafie, najmniejsze liczą około 400 mieszkańców, a największe po 13 - 14 tysięcy ludzi. W diecezji posługę sprawuje 622 księży, 69 kapłanów zakonnych oraz ponad 340 sióstr zakonnych.

Jak stwierdził biskup, jednym z największych problemów jest zmniejszająca się liczba powołań oraz indywidualistyczne postawy niektórych duchownych i świeckich. Hierarcha dodaje, że niewątpliwym atutem diecezji sandomierskiej jest młodzież, bardzo zaangażowana w życie kościoła. To także ludzie dorośli, działający w wolontariacie oraz jedna z najbardziej rozwiniętych sieci placówek Caritas.

Biskup przypomniał, że trwa 3. Synod Diecezji, który jest organem konsultacyjnym i ma pomóc w zbliżeniu kościoła lokalnego, do bieżących problemów ludzi. Gotowy jest już dokument roboczy,  który będzie dostępny na stronie internetowej kurii. Praca Synodu zakończy się w 2020 roku.

Z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej, Wydawnictwo i Drukarnia Diecezjalna wydały 12 różnych pozycji. To książki, albumy i przewodniki. Jak powiedział dyrektor wydawnictwa, ks. Leszek Pachuta, spojrzenie każdego z autorów  jest inne. W swoich publikacjach, przedstawiają zarówno historię, jak i zasłużone postacie Kościoła Sandomierskiego. Wszystkie pozycje wydane z okazji 200-lecia diecezji są dostępne w Wydawnictwie Diecezjalnym oraz na stronie internetowej tej instytucji.

Główne uroczystości jubileuszowe, w najbliższą sobotę rozpoczną się od procesji hierarchów kościelnych, która przejdzie z siedziby kurii do katedry. Weźmie w niej udział około 20 biskupów oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczyć będzie mszy świętej. Dalsza część obchodów odbywać się będzie w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie m. in. rozstrzygnięty zostanie konkurs artystyczny dla dzieci i młodzieży. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie swojej parafii.

Z okazji jubileuszu, przygotowano jeszcze jedno wydarzenie. 30 czerwca w zamku Krzyżtopór w Ujeździe zostanie wystawione oratorium o Męczennikach Sandomierskich, przygotowane przez krakowskich artystów specjalnie na tę okazję.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution