101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spór samorządowców. Kto ma siedzieć za stołem prezydialnym?

Data publikacji: 14.06.2018 10:52
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sesja Rady Miejskiej w Ożarowie
Ożarów. 14.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Czy burmistrz podczas sesji Rady Miasta powinien siedzieć obok przewodniczącego rady? Spierają się o to samorządowcy w Ożarowie.

Zenon Kwieciński, radny niezależny, uważa, że zasiadanie włodarza przy stole prezydialnym to relikt PRL. Jak twierdzi, statut gminy uchwalony w 2003 roku przez poprzedniego przewodniczącego jest kalką zapisu ustawy z lat '80 o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego. W związku z tym w dokumencie wciąż widnieje zapis, że rada pracuje na sesjach przy pomocy burmistrza.

Ożarów. Sesja Rady Miejskiej. Od lewej: burmistrz Marcin Majcher, przewodnicząca rady Krystyna Wieczorek, wiceprzewodniczący Marian CieszkowskiOżarów. 14.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Radny zwraca uwagę, że w innych samorządach wójtowie, burmistrzowie, a nawet marszałkowie województwa nie zasiadają za stołem prezydialnym. Zenon Kwieciński wnioskuje o zmianę statutu i prosi, aby burmistrz zasiadał w innym miejscu. Powodem tego działania ma być jedna z sytuacji podczas zeszłorocznych sesji, kiedy to burmistrz miał wpływać na decyzje przewodniczącej. Jak mówi, w grudniu ubiegłego roku, podczas wystąpienia Zenona Kwiecińskiego, burmistrz miał wpływać na przewodniczącą, aby przerwała wypowiedź, która dotyczy prywatnych spraw. Radny zaprzecza, aby zajmował się prywatą na sesji i dodaje, że wtedy burmistrz podszedł do niego i wyrwał mu mikrofon z ręki.

- Burmistrz jest organem wykonawczym i jest zapraszany na sesję. Powinien siedzieć z boku - tłumaczy radny.

Powołuje się przy tym na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie innej gminy. Wojewoda zaskarżyła tam cały statut, w którym zapisano, że rada podejmuje decyzje przez wójta. Sąd potwierdził, że rada nie może podejmować działań w ten sposób. Radny uważa, że statut ożarowskiej rady w tym miejscu jest bardzo podobny.

Ożarów. Sesja Rady Miejskiej. Od lewej: radny Adam Młodożeniec i radny Zenon KwiecińskiOżarów. 14.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Radny Prawa i Sprawiedliwości Adam Młodożeniec przypomina z kolei, że z radną Moniką Buglewską wnioskował o zmiany już kilka lat temu, ale uważa, że to nie jest temat na kończącą się kadencję. Jak dodaje, burmistrzowie powinni siedzieć przy osobnym stoliku, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Jak dodaje, przewodniczącej nie wypada zwrócić uwagę burmistrzowi, aby się przesiadł.

Krystyna Wieczorek, przewodnicząca Radzie Miejskiej w Ożarowie od trzech kadencji, informuje, że taki stan rzeczy już zastała, a burmistrz zajmuje miejsce przy stole od 28 lat. Nie ma zamiaru tego zmieniać, tym bardziej że to rok wyborczy. Jak dodaje, dyskusja na ten temat prowadzona była podczas komisji i pozostałym radnym nie przeszkadza ten stan rzeczy. Burmistrz Marcin Majcher nie chce komentować sytuacji.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution