101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

WOT zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców regionu

Data publikacji: 14.06.2018 15:10
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

14.06.2018 Kielce. UW. Konferencja na temat przyszłości Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O przyszłości Wojsk Obrony Terytorialnej rozmawiali dziś w Kielcach naukowcy, historycy oraz żołnierze. Uczestnicy konferencji poruszali tematy związane z formowaniem Świętokrzyskiej Brygady, ale także jej przyszłymi zadaniami.

Podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady OT informuje, że jednostka jest na wczesnym etapie formowania. Aktualnie wojskowi kwalifikują kandydatów do służby. Dotychczas ten etap przeszło ponad 200 osób. - Teraz musimy przeprowadzić selekcję i wykonać badania lekarskie po to, aby wybrać najlepszych. Na razie w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych szkoli się grupa ponad 20 kandydatów na instruktorów, których chcemy profesjonalnie przygotować do tego, aby mogli uczyć przyjętych terytorialsów w przyszłości – mówi ppłk. Piotr Gadomski.

Pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach uważa, że obrona terytorialna zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Jak podkreśla, terytorialsi to żołnierze, którzy doskonale znają swoje gminy i powiaty. Dzięki temu, w przypadku zagrożenia będą mogli reagować niezwykle szybko.

Jednym z dzisiejszych prelegentów był Marek Jedynak z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim wystąpieniu przekonywał, że obrona terytorialna może wykorzystać doświadczenia Armii Krajowej. Podkreślał, że AK działała w oparciu o taktykę „Małej Wojny”, a żołnierze byli w każdej wiosce. Oddziały były niewielkie, nieuchwytne i ściśle współpracowały z lokalną ludnością.

Chorąży Mariusz Kowalski, szef Kieleckiego Szwadronu Kawalerii mówił o potencjale kawalerii, który może wpływać na wzmocnienie działalności Obrony Terytorialnej. Kawalerzyści zdiagnozowali sześć obszarów z których WOT mógłby skorzystać. - To między innymi dziedziczenie tradycji, a także tzw. przedwojenny esprit de corps, czyli duch korpusu. To może zostać zaimplementowane przez jednostki OT – podkreśla Mariusz Kowalski.

Senator PiS Jarosław Rusiecki, szef senackiej komisji obrony narodowej zapewniał, że formowanie świętokrzyskiej brygady idzie zgodnie z założeniami dowództwa. Senator uczestniczył wczoraj w wyjazdowym posiedzeniu sejmowej i senackiej komisji obrony narodowej na kieleckiej Bukówce. - W trakcie spotkania usłyszeliśmy, że z początkiem września ruszy 16-dniowy kurs dla pierwszych terytorialsów. Z końcem tego miesiąca mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej zobaczą pierwszą przysięgę na Placu Wolności – dodaje senator Jarosław Rusiecki.

Dowództwo 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT ma nadzieję, że do końca tego roku jednostka będzie liczyć około 1000 żołnierzy. Docelowo ma ich być 2,5 tysiąca. Nadal nie wiadomo, ile batalionów OT powstanie ostatecznie w województwie świętokrzyskim. Dowództwo 10. Brygady liczy na 3 takie jednostki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution