101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Seniorzy ze Starachowic zostaną objęci nowatorską opieką

Data publikacji: 18.06.2018 12:55
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
05.10.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Starachowiccy seniorzy zostaną objęci teleopieką. Referat Polityki Senioralnej wdraża program opasek monitorujących stan zdrowia. Dostanie je 130 osób.

Piotr Ambroszczyk, koordynujący program, podkreśla, że taka forma opieki będzie wprowadzona w Starachowicach po raz pierwszy. Osoby wymagające monitoringu dostaną specjalne opaski na rękę, które będą sprawdzać ich funkcje życiowe.

Informacje o stanie zdrowia podopiecznego będą wysyłane SMS-em do opiekuna, który będzie alarmowany w przypadku, gdy uruchomi się detektor wstrząsu. Specjalny sygnał wysyłany jest również wtedy, gdy opaska zostanie na dłuższy czas zdjęta. Będzie ona mierzyć rytm serca, temperaturę skóry, przypominać o zażyciu leków czy informować o aktywności fizycznej. Szczegółowe dane opiekun może ustawić na platformie cyfrowej, do której ma dostęp. Dane mogą być przesyłane do dwóch osób.

Cały projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, napisany został przez Fundację Euro Partner. Starachowice zostały wybrane do programu ze względu na duży odsetek osób w wieku senioralnym. Obecnie około 30 procent mieszkańców miasta ma więcej niż 60 lat.

Projekt rozszerzony jest także o wsparcie opiekunów. 80 osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych konsultacji u psychologa, kardiologa czy fizjoterapeuty. Planowane są także spotkania integracyjne dla wszystkich zaangażowanych w teleopiekę.

Koszt jednej opaski to 1300 złotych, na 15 miesięcy będzie ona udostępniana bezpłatnie. Chory nie ponosi też żadnych opłat z tytułu użytkowania, czyli przesyłania i gromadzenia danych o stanie zdrowia. Po tym czasie, za używanie opaski zostanie wprowadzona opłata abonamentowa w wysokości około 20 złotych miesięcznie.

Obecnie trwa nabór wniosków do projektu, zgłaszać się można do niego telefonicznie lub osobiście w Domu Senior Plus, który mieści się w Galerii Skałka. Pierwszeństwo w przyznawaniu opasek będą mieli chorzy na epilepsję, osoby po zabiegach kardiologicznych, czy przewlekle chore. Na początku lipca zbierze się komisja weryfikacyjna, która ostatecznie ustali listę osób objętych teleopieką.

Podobny projekt realizowany jest w Jędrzejowie, tu opaski monitorujące może dostać 30 osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution