101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

100 lat salezjanów w Kielcach. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert

Data publikacji: 18.06.2018 19:29
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
21.12.2015 Kielce. Widok na kościół Świętego Krzyża.

21.12.2015 Kielce. Widok na kościół Świętego Krzyża.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Salezjanie Księdza Bosko świętują w tym roku setną rocznicę przybycia do Kielc. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się 1 lipca. Będą nawiązywały także do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Tego dnia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach odbędzie się koncert patriotyczno-religijny. Wystąpi m. in. parafialny chór męski złożony z dawnych lektorów, który zaśpiewa m. in. Hymn Salezjański, pieśni związane z Janem Pawłem II i pieśni patriotyczne. Uczniowie klas mundurowych zaprezentują pokazy musztry. Z kolei uroczystej mszy świętej o godzinie 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Salezjanów, znanych z pracy z dziećmi i młodzieżą, w 1918 roku zaprosił do Kielc ówczesny biskup kielecki Augustyn Łosiński. Chciał, aby otoczyli opieką i edukacją najbiedniejsze dzieci, które w wyniku pierwszej wojny światowej straciły domy i żyły w ubóstwie. Salezjanie otrzymali będący w budowie kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, a w budynku obok zaczęli prowadzić szkołę – mówi ks. Edward Lisowski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach.

To była szkoła szewska i krawiecka, gdzie młodzież uczyła się konkretnego zawodu, by móc utrzymać siebie i swoje przyszłe rodziny. Przed wojną salezjanie słynęli głównie z prowadzenia szkół. Po wojnie zostały im one odebrane przez władze komunistyczne.

Obecnie posługa salezjanów w Kielcach polega m. in. na wspieraniu rozwoju dzieci i młodzieży poprzez Oratorium Świętokrzyskie, które oferuje różne zajęcia – dodaje ks. Edward Lisowski. Od odrabiania lekcji, przez rozwój pasji tanecznych, muzycznych, sportowych i aktorskich. Jest też grupa formacyjna dla starszej i młodszej młodzieży, która pomaga rozwijać wiarę oraz szkoła pisania ikon dla osób dorosłych.

Obecnie w Kielcach posługuje 10 księży salezjanów: ośmiu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach i dwóch w Niewachlowie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution