101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ruszają zdjęcia do filmu „Kielecka Brygada Piechoty”

Data publikacji: 19.06.2018 15:28
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dionizy Krawczyński, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”
Kielce. 26.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” przygotowuje nowy film o losach zapomnianych bohaterów Armii Krajowej z regionu świętokrzyskiego. Pierwsze zdjęcia na planie produkcji pod roboczym tytułem „Kielecka Brygada Piechoty” rozpoczną się jutro o godzinie 9.00 na kieleckim Wzgórzu Zamkowym przy pałacyku Tomasza Zielińskiego.

Jak informuje Dionizy Krawczyński, prezes stowarzyszenia, a zarazem scenarzysta i reżyser nowego obrazu, film będzie opowiadał nie tylko o historii żołnierzy Armii Krajowej, ale również o członkach Narodowych Sił Zbrojnych z ziemi kieleckiej.

- Tak jak w przypadku ubiegłorocznego „Wilka”,  jako plenery w nowej produkcji poza Kielcami wykorzystane zostaną Skansen w Tokarni, Chęciny, Piekoszów, Małogoszcz i lasy w okolicach Szewc. Zdjęcia kręcone w stolicy województwa świętokrzyskiego, będą skupiać się na wnętrzach, pokazana zostanie także ulica Sienkiewicza - dodaje.

Dionizy Krawczyński podkreśla, że w pracę nad filmem będzie zaangażowane ponad 80 osób. Założeniem filmu jest zainteresowanie historią przede wszystkim ludzi młodych.

- To będzie fabularyzowany dokument bez gadających głów, które wiedzą wszystko. Chcemy przedstawić w jak najprawdziwszy sposób młodych ludzi, których głównym celem była walka o niepodległości. W filmie nie będzie bohatera indywidualnego. Grupowym bohaterem jest walka i drogi różnych ludzi do niepodległości - mówi Dionizy Krawczyński.

Jak informuje reżyser filmu, Kielecka Brygada Piechoty grupowała różne oddziały partyzanckie pod dowództwem zależnym od Armii Krajowej w sumie było to około 600 osób.

Wiosną 1944 roku nastąpiło podporządkowanie Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej. Na terenie okręgu kieleckiego AK zaowocowało to m. in. utworzeniem Kieleckiego Pułku Piechoty. W większości składał się on z żołnierzy NSZ, którzy podporządkowali się temu rozkazowi i weszli w skład AK. Nowy obraz Stowarzyszenia „Jodła” ma pokazać historie mniej znanych dowódców partyzanckich i żołnierzy.

Premiera nowego filmu „Kielecka Brygada Piechoty” zaplanowana jest na 30 września podczas wojewódzkich obchodów 79. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution