101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

1250 stopni i trzy dni oczekiwania. Niezwykły pomysł na pomoc Syryjczykom

Data publikacji: 20.06.2018 06:55 / Data aktualizacji: 20.06.2018 18:46
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Warsztaty Orientalna ceramika  szacunek dla Syrii przed Instytutem Dizajnu

Kielce. Warsztaty „Orientalna ceramika - szacunek dla Syrii” przed Instytutem Dizajnu
Kielce. 20.06.2018 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

W Instytucie Dizajnu zorganizowano warsztaty „Orientalna ceramika - szacunek dla Syrii”. Uczestnicy pomalowali talerze w dowolny sposób. Następnie były one szkliwione i wypalane.

Współprowadząca zajęcia Marta Dachowska zaznacza, że po odbiór prac ich autorzy będą mogli zgłosić się dopiero za trzy dni, ponieważ trzeba czekać, aż piec do wypalania całkowicie wystygnie.

- Rozgrzewamy go do temperatury 1250 stopni, więc trochę trwa aż wytraci ciepło - zaznaczyła. 

Warsztaty to część akcji, zainicjowanej przez prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego „Kielce dla Syrii”. Każdy z uczestników, aby otrzymać talerz, musiał przekazać dobrowolny datek finansowy obecnym na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego, wolontariuszom MOPR. Jeden z nich zaznacza, że to bardzo istotna inicjatywa, ponieważ dzięki niej możemy wesprzeć potrzebujących. Jak podkreślił, ludzie zdecydowanie chętnie włączają się do takich akcji.

Uczestnicy inspirowali się przede wszystkim przygotowanymi specjalnie na tę okazję, orientalnymi szablonami. Wśród osób ozdabiających talerze był Adrian Wajda, którego widzowie mogli zobaczyć w pierwszej premierze Stowarzyszenia TeTaTeT „Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Mirosława Bielińskiego. Aktor zaznaczył, że nie ma zdolności plastycznych, ale próbuje coś orientalnego namalować.  

- Liczy się to, że możemy pomóc - dodał

Warsztaty na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego zgromadziły sporą grupę osób. Uczestnicy podkreślali, że to bardzo fajny pomysł, który warto kontynuować. Nie są to ostatnie warsztaty tego typu, w najbliższym czasie Instytut Dizajnu będzie organizował kolejne spotkania, których tematem przewodnim będzie ceramika.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution