101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pociągiem do uzdrowiska. Tory gotowe, dworzec przygotowują

Data publikacji: 20.06.2018 14:48
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Prace porządkowe i modernizacyjne na dworcu kolejowym

Prace porządkowe i modernizacyjne na dworcu kolejowym
Busko-Zdrój. 20.06.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły remont sieci trakcyjnej na odcinku Włoszczowice - Busko-Zdrój. Uporządkowano również teren wokół buskiego dworca, na którym 30 czerwca po ponad 10 latach przerwy mają się pojawić pierwsi pasażerowie. Decyzję o przywróceniu weekendowego połączenia kolejowego do kurortu podjęły w kwietniu władze województwa.

Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych, informuje, że prace przygotowujące linię do ponownego uruchomienia kosztowały ponad 600 tysięcy złotych. Uzupełniono brakujące przewody trakcyjne, wycięto drzewa i krzewy na całym odcinku nieużywanej dotąd trasy, a także zadbano o teren buskiego peronu. Przywrócono w tym miejscu oznakowanie, w ramach którego pojawiły się m.in. gabloty z rozkładem jazdy. Wyznaczono również obszar dla podróżnych, na którym postawiono wiatę oraz ławki i stojaki na rowery.

Kolejarze dokonali także kilkunastu przejazdów technicznych na całym odcinku. Rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych podkreśla, że trasa została przygotowana tak, by w przyszłości mogła służyć również do całotygodniowych kursów.

- Z naszej perspektywy im więcej pociągów będzie kursowało na tej trasie tym lepiej. Niekoniecznie muszą to być tylko kursy weekendowe. Trasa została tak przygotowana, by również w tygodniu mogły na tym odcinku odbywać się regularne kursy - zaznaczył Mirosław Siemieniec.

Pierwszy pociąg wyruszy z Kielc do Buska-Zdroju 30 czerwca. Będzie kursował przez całe wakacje w każdą sobotę i niedzielę do 2 września. Do obsługi tych połączeń przeznaczone zostaną nowoczesne i komfortowe pociągi spółki Regio dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz dużych bagaży. Pociąg będzie się zatrzymywał wyłącznie na stacjach Kielce Białogon, Kielce Słowik oraz na stacjach Sitkówka-Nowiny i Busko-Zdrój. Podróż będzie trwała 53 minuty. Utrzymanie wakacyjnego połączenia ma kosztować samorząd województwa około 70 tysięcy złotych. Niewykluczone, że koszty zmniejszą się po uwzględnieniu dochodów ze sprzedaży biletów.

Uruchomienie wakacyjnych połączeń może okazać się wstępem do reaktywacji regularnego ruchu całorocznego, a nawet do przedłużenia linii nr 73 do centrum uzdrowiska. Liczą na to m.in. władze gminy. Burmistrz Waldemar Sikora informuje, że prace porządkowe wykonano również na terenie okalającym peron. Polegały one głównie na odchwaszczeniu nieużywanego do tej pory terenu. Miasto rozpoczęło również przebudowę prawie 200-metrowego odcinka drogi, która prowadzi do dworca. Burmistrz dodaje, że samorząd zapewni również podróżnym bezpłatny przejazd autobusami, który ma im umożliwić dotarcie do części zdrojowej i centrum miasta. Autobusy będą zatrzymywały się na ulicy Waryńskiego przy dworcu PKS, a następnie na ulicy Parkowej, czyli w sercu uzdrowiska. Potem przejadą ulicą Grotta w stronę osiedla Sikorskiego, gdzie zaplanowano kolejny przystanek, a ostatni na ulicy Poprzecznej w centrum Buska-Zdroju. 

Przejazd między Kielcami a Buskiem ma kosztować 6,20 zł. Godziny odjazdów z Kielc to 11.04 i 19.13, a z Buska 12.06 i 20.20.

30 czerwca na powitanie pierwszych podróżnych miasto chce zorganizować również festyn na rynku miasta. Jedną z atrakcji ma być wspólne gotowanie ze znanym z telewizyjnych programów kulinarnych kucharzem Karolem Okrasą.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution