101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Caritas poszukuje osób, które ufundują stypendia dzieciom

Data publikacji: 20.06.2018 16:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
09.02.2016 Kielce. Caritas kielecka przy Pl. NMP.

09.02.2016 Kielce. Caritas kielecka przy Pl. NMP.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Caritas Diecezji Kieleckiej szuka fundatorów stypendiów dla dzieci pochodzących z rodzin ubogich. Dzięki programowi „Skrzydła”, dziecko co miesiąc otrzymuje od darczyńcy pieniądze, które może przeznaczyć m.in. na zakup pomocy dydaktycznych, czy opłacenie korepetycji.

Ewa Michota, koordynator programu w województwie świętokrzyskim przyznaje, że rządowe programy „Rodzina 500 plus” oraz „Dobry start”, istotnie przyczyniają się do zmniejszenia skali ubóstwa wśród uczniów. Jednak nadal zgłaszają się dzieci, które chciałyby skorzystać także z programu „Skrzydła”, dlatego będzie on kontynuowany.

- Program polega na wspieraniu finansowym ucznia. Pieniądze mogą pochodzić od indywidualnych darczyńców, ale również od firm, instytucji, czy grupy znajomych. Darczyńca nie zna dziecka, któremu przekazuje pieniądze, powiadomiony jest tylko o jego sytuacji rodzinnej i finansowej – dodaje Ewa Michota.

Uczeń otrzymuje co miesiąc 150 zł. Natomiast darczyńca dostaje sprawozdanie z wykorzystania ofiarowanych funduszy, a w rozliczeniu rocznym może odliczyć je od podatku.

- Podopieczni „Skrzydeł” pochodzą z różnych rodzin, często są to rodziny prawidłowo funkcjonujące w środowisku, cieszące się dobrą opinią, ale niestety zbyt biedne by mogły zapewnić swoim dzieciom zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb. By dziecko zostało objęte naszym wsparciem, należy zgłosić się do pedagoga szkolnego, czy wychowawcy w szkole i powiedzieć o trudnej sytuacji materialnej rodziny dziecka - wyjaśnia Ewa Michota.

Z programu korzysta m.in. 10-letnia wnuczka pani Bogumiły. Jak powiedziała nam babcia dziewczynki, pieniądze otrzymywane z programu „Skrzydła”, to dla nich duże wsparcie.

- Pieniądze przeznaczamy na potrzeby wnuczki. Kupujemy dla niej przybory szkolne, książki, ubrania, czy opłacamy jej obiady. Dzięki temu wsparciu byłam w stanie zaoszczędzić pieniądze i dwa razy byłyśmy w wakacje nad morzem – dodała pani Bogumiła. 

Zadeklarowaną przez siebie kwotę można także wpłacać na konto Caritas Diecezji Kieleckiej z dopiskiem „Skrzydła” lub zgłosić się do siedziby organizacji, która znajduje się przy placu Panny Marii w Kielcach obok Bazyliki Katedralnej.

Program skrzydła, Caritas Diecezji Kieleckiej realizuje od 2005 roku. Pomocą finansową objętych zostało dotychczas prawie 600 uczniów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution