101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wicepremier Gowin w Kielcach. Wmurował kamień węgielny pod nowy gmach UJK

Data publikacji: 21.06.2018 09:28 / Data aktualizacji: 21.06.2018 13:40
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
21.06.2018 Kielce. UJK. Wmurowanie kamienia węgielnego pod gmach Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej. Wicepremier Jarosław Gowin

21.06.2018 Kielce. UJK. Wmurowanie kamienia węgielnego pod gmach Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej. Wicepremier Jarosław Gowin
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin wmurował dziś kamień węgielny pod powstającą w Kielcach siedzibę Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Ta inwestycja nie powstałaby, gdyby nie wsparcie resortu nauki. Koszt centrum to ponad 28 milionów złotych. W ubiegłym roku ministerstwo wyłożyło na ten cel 15 milionów złotych, natomiast w tym roku UJK dostał kolejne 3 miliony złotych. Jarosław Gowin zapowiedział w Kielcach, że w przyszłości będzie wspierał też inne inwestycje UJK, a kielecką uczelnię określił jako jedną z najszybciej rozwijających się w kraju.

- Na pewno będę starał się w tej kadencji otworzyć nowe możliwości inwestycyjne przed uniwersytetem. Wiadomo, że stawki firm budowlanych poszły w górę i koszty wzrosły. Jeżeli będzie taka potrzeba postaram się znaleźć dodatkowe pieniądze  w budżecie, które wspomogą tę inwestycję - zapowiedział Jarosław Gowin.

Zadowolenia z budowy nowej siedziby swojego instytutu nie kryją studenci dziennikarstwa oraz młodzi dziennikarze uczelnianego Radia Fraszka. Jak mówią Damian Ołownia oraz Patryk Wójcik, w Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej znajdą się doskonale wyposażone pracownie, które ułatwią im praktyczną naukę zawodu.

- Cieszy nas zarówno duże studio telewizyjne, które tu powstanie, jak i nowoczesne studio radiowe. My tym radiem będziemy się zajmować, a widzieliśmy już jak będzie ono wyglądało. Naprawdę pięknie - twierdzą studenci.

Pierwsze zajęcia w nowej siedzibie Wydziału Humanistycznego odbędą się w październiku 2019 roku.

Jarosław Gowin mówił w Kielcach również o szansach i możliwościach, które da polskim uczelniom przygotowana przez niego Konstytucja dla Nauki, czyli ustawa reformująca szkolnictwo wyższe. Jak stwierdził zyskają na niej zarówno uczelnie regionalne jak i duże ośrodki akademickie. Wicepremier zapowiedział, że w przyszłym roku do dyspozycji uczelni będą 3 miliardy złotych na inwestycje. To pieniądze, które rząd pozyska z emisji obligacji Skarbu Państwa.

Projekt Konstytucji dla Nauki pozytywnie ocenia profesor Jacek Semaniak, rektor UJK. Jak mówi, stwarza ona nowe możliwości ambitnym uczelniom, które chcą się rozwijać. Rektor nie ukrywa, że cieszą go nowe źródła pieniędzy dla uczelni. Wśród inwestycji, które Uniwersytet Jana Kochanowskiego planuje są między innymi kompleksowy remont Instytutu Sztuk Pięknych. UJK zamierza również rozbudować Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.

Wicepremier Jarosław Gowin wziął dziś też udział w uroczystym posiedzeniu senatu kieleckiej uczelni, podczas którego wręczono promocje doktorskie. Wśród nowych doktorów był również Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Pisał o realizacji polityki regionalnej w województwie świętokrzyskim. Jak stwierdził to dla niego wyjątkowy dzień w życiu.

- Duża satysfakcja i poczucie kamienia milowego w życiu. Były chwile zawahania, bo było to jednak kilka lat pracy, ale udało mi się i mam nadzieję, że będę mógł wykorzystywać to w codziennej pracy - opowiada Adam Jarubas.

W sumie promocje doktorskie UJK odebrało dziś 56 osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution