101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Staropolska tradycja kontynuowana w Sandomierzu

Data publikacji: 23.06.2018 20:12
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sandomierz. Noc świętojańska

Sandomierz. Noc świętojańska
Sandomierz. 23.06.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyły się obchody nocy świętojańskiej. Były występy artystyczne, zorganizowano warsztaty zaplatania wianków. Była także wystawa ziół.

Panie ze Stowarzyszenia „Cztery źródła” mówiły o zastosowaniu poszczególnych roślin. Warsztaty zaplatania wianków prowadziła florystyka Aneta Kroker wraz z zespołem, która powiedziała, że aby wianek utrzymał się co najmniej przez 3 dni, zerwane kwiaty trzeba od razu zahartować, czyli końcówki włożyć do wrzątku na 5 sekund. Warsztaty podobały się mieszkańcom i turystom, którzy z zainteresowaniem przyglądali się florystkom.

Sandomierz. Noc świętojańskaSandomierz. 23.06.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Edyta Ciżyńska powiedziała, że w obchodach nocy świętojańskiej uczestniczy od kilku lat, ale po raz pierwszy miała okazje zobaczyć inny sposób wykonywania wianków, czyli na drucik. Do tej pory potrafiła to robić wyłącznie metodą tradycyjną, bez usztywnienia. Podczas nocy świętojańskiej zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wianek. Jego uczestnicy zostali zaproszeni na statek pasażerski, skąd wianki zostały wrzucone do Wisły. Rozstrzygnięto również konkurs na najciekawszą legendę o Sandomierzu. Była też gra terenowa polegająca na szukaniu kwiatu paproci. W części artystycznej wystąpił dziecięcy zespół ludowy „Sędomir”, grupa „ Łubu dubu” i zespół „Fifidroki”.

Całość zakończył pokaz Teatru Ognia „Furion”.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution