101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Luka w prawie doprowadziła do zagrożenia dla mieszkańców Nowin

Data publikacji: 25.06.2018 10:42 / Data aktualizacji: 25.06.2018 10:47
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Witold Bruzda, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
Kielce. 25.06.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Składowanie niebezpiecznych odpadów w Nowinach koło Kielc było możliwe dzięki luce w przepisach prawnych - powiedział na naszej antenie Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Witold Bruzda.

Jak wyjaśnił, zezwolenie na zbieranie odpadów wydawane jest obecnie przez samorządy bez potwierdzenia, czy taka działalność może być prowadzona. Wcześniej w takim miejscu nie ma żadnej kontroli, ani Inspekcji Ochrony Środowiska ani straży pożarnej. Często decyzja jest wydawana przez urzędnika zza biurka - dodał Witold Bruzda.Jak podkreślił gość Radia Kielce obecnie prowadzenie takiej działalności jest stosunkowo proste i korzystne. Przepisy mają się jednak zmienić.

W  środę posłowie zajmą się dwoma ustawami. Pierwsza - O Inspekcji Ochrony Środowiska zwiększy uprawnienia kontrolerów. Będzie ich także więcej. Inspekcja ma pracować całą dobę, aby natychmiast reagować. Druga - o odpadach wprowadzi bardziej rygorystyczne przepisy, dotyczące uzyskania pozwolenia na taką działalność. Przed jej rozpoczęciem, służby państwowe zbadają miejsce przeznaczone pod składowisko i wydadzą wiążącą opinię na jego temat. Przedsiębiorca będzie też musiał wpłacić kwotę pokrywającą koszty usunięcia odpadów, w wypadku, gdyby zaprzestał działalności.

Przypomnijmy, kontrola policji, straży pożarnej i Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazała szereg nieprawidłowości przy magazynowaniu odpadów w Nowinach. Policjanci znaleźli ponad 1300 pojemników o pojemności 1000 litrów każdy, 1830 beczek o pojemności 200 litrów oraz 960 palet z beczkami o różnej pojemności. Część z nich oznaczona była kodem odpadów niebezpiecznych i łatwopalnych. Na placu wyczuwalny był zapach chemikaliów podobny do woni rozpuszczalników, farb i lakierów. Część pojemników była otwarta i uszkodzona.

33-letni właściciel składowiska - Łukasz P. został zatrzymany. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut składowania, wbrew przepisom ustawy, substancji niebezpiecznych w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, jak również skutkować istotnym obniżeniem jakości powietrza i powierzchni ziemi. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Dla dobra śledztwa prokuratura nie ujawnia ich treści.

Prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30 tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zakazu opuszczania kraju. Właścicielowi składowiska odpadów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Posłuchaj Rozmowy Dnia

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution