101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Działoszacy" zbierają kolejne laury

Data publikacji: 25.06.2018 13:47
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

20.11.2016 Kielce. Wieczór z Muzyką Ludową w KCK. Działoszacy.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kapela "Działoszacy" Adama Kocerby z nagrodą 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który w miniony weekend odbył się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W tegorocznym konkursie wzięło udział około 800 artystów ludowych z 15 województw. Zespół z Działoszyc zdobył trzecie miejsce w kategorii kapel.

Jak podkreśla lider zespołu Adam Kocerba, festiwal w Kazimierzu Dolnym jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem śpiewaków i instrumentalistów ludowych w kraju. Kapela zaprezentowała cztery utwory, bliskie stylistyce z południa naszego regionu. W 2015 roku, kapela zdobyła na festiwalu w Kazimierzu Dolnym drugie miejsce. - Rywalizacja była bardzo zacięta. Na festiwalu występują najlepsze kapele z całej Polski. Każda z nich prezentuje bardzo wysoki poziom, dlatego nagroda jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem – zaznaczył Adam Kocerba.   

Kapela "Działoszacy" prowadzi bardzo aktywną działalność artystyczną. Swoimi występami uświetnia imprezy i uroczystości okolicznościowe w całym kraju. Grupa jest laureatem m. in. Buskich Spotkań z Folklorem, gdzie pięciokrotnie zdobyła Grand Prix im. Piotra Gana – nagrodę fundowaną przez Polskie Radio Kielce oraz dwukrotnie zdobyła w swojej kategorii pierwsze miejsce. Zespół był również wielokrotnie doceniany i nagradzany na organizowanym przez naszą rozgłośnię konkursie „Jawor – u źródeł kultury”.

Obecnie Kapela Działoszacy występuję w pięcioosobowym składzie. Jej kierownik gra na akordeonie i harmonii polskiej, a pozostali członkowie: Marek Juzaszek na skrzypcach, Piotr Wierzba na klarnecie, Paweł Wierzba na trąbce i Andrzej Nowak na kontrabasie. 8 lipca w trakcie 4. Festiwalu „Działoszyckie Lwy”, który odbędzie się na stadionie sportowym w Działoszycach Kapela Adama Kocerby będzie świętowała jubileusz 30-lecia istnienia.

Na tegorocznym 52. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, wyróżnienie w kategorii śpiewaków solistów zdobyła Irena Gąsior z Rudek w gminie Nowa Słupia.

Podobne wiadomości
28.06.2015 21:43

Sukces kapeli "Działoszacy"

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution