101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nabór na wyższe uczelnie. Najwięcej kandydatów chce być lekarzami i informatykami

Data publikacji: 25.06.2018 14:16
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Bardzo dobrze przebiega rekrutacja na obu kieleckich uczelniach. Mimo niżu demograficznego liczba kandydatów jest porównywalna do ubiegłorocznej. Jak mówi Piotr Burda, rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego do ostatniego piątku aplikację złożyło 3.600 osób.

- To jest o 30 osób mniej niż przed rokiem. To nas bardzo cieszy, ponieważ z powodu niżu zmniejszyła się liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce ubiega się 16 kandydatów. Ale po 3 lipca, kiedy młodzi ludzie poznają wyniki matur, ta liczba pewnie wzrośnie - twierdzi Piotr Burda.

Tradycyjnie dużą popularnością cieszą się też inne kierunki Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Przykładowo na fizjoterapii oraz kosmetologii na jedno miejsce jest 2-3 osoby. Jak podkreśla Piotr Burda, w tym roku widać coraz większą popularność kierunków humanistycznych. Tu dużym wzięciem cieszą się historia oraz dziennikarstwo, gdzie liczba kandydatów jest już większa niż limit przygotowanych miejsc.

Przyzwoitym zainteresowaniem cieszy się nowy kierunek przygotowany przez UJK, czyli inżynieria danych. Chce go studiować 25 osób, ale Piotr Burda jest przekonany, że liczba ta wzrośnie i przekroczy limit 36 miejsc.

Dużym zainteresowaniem cieszy się w tym roku również oferta Politechniki Świętokrzyskiej. Jak mówi Kamil Dziewit, rzecznik kieleckiej uczelni, w tym roku oferta Politechniki obejmuje około 1200 miejsc, a już prawie na 75 procent z nich są chętni.

- Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej kandydatów chce studiować informatykę. Przyjęliśmy już ponad 200 aplikacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się też budownictwo i architektura. Co ciekawe, w tym roku jest też sporo chętnych na kierunek automatyka i robotyka, co najpewniej spowodowane jest ostatnimi sukcesami naszych studentów z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn - wyjaśnia Kamil Dziewit.

Żacy z Politechniki zdobyli trzecie miejsce na zawodach łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych oraz wygrali wyścig pojazdów elektrycznych w Bydgoszczy. Kamil Dziewit uważa, że w ten sposób pokazali kandydatom, że Politechnika Świętokrzyska to nie tylko nauka, ale też rozwijanie swoich pasji. Nabór w Politechnice potrwa do 8 lipca, 11 zostaną ogłoszone listy rankingowe. W UJK rekrutacja trwa do 9 lipca, a 11 lipca poznane będą wyniki. Obie uczelnie planują uruchomić dodatkowe nabory na kierunki, gdzie nie będzie kompletu punktów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution