101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pamięć o nim miała zaginąć. Tak się jednak nie stało

Data publikacji: 25.06.2018 15:26
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wręczenie not identyfikacyjnych w OMPiO. Od lewej: Jan Mojecki - brat Romana Mojeckiego i Wojciech Łuczak - fundacja "Niezłomni"
Kielce. 25.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przywrócono pamięć o kolejnym żołnierzu niezłomnym, zamordowanym przez komunistów w Zgórsku koło Kielc. Roman Mojecki był partyzantem Armii Krajowej, który za swoją walkę z Niemcami i Sowietami został skazany na śmierć. Pamięć o nim miała na zawsze zaginąć. Podobnie jak inne ofiary zbrodni sądowych, zamordowano go w podkieleckim lesie i pochowano w bezimiennej mogile.

Identyfikacja żołnierza była możliwa, dzięki pracy fundacji „Niezłomni” oraz naukowców z Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. Dzisiaj w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, rodzina żołnierza otrzymał notę potwierdzającą jego tożsamość. Wojciech Łuczak, prezes fundacji informuje, że Roman Mojecki został schwytany przez sowieckie służby w 1948 roku. 7 sierpnia, wyrokiem Sądu Wojskowego w Kielcach został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 26 sierpnia, w zgórskim lesie.

Notę identyfikacyjną odebrał brat zamordowanego - Jan Mojecki. Jak wspomina, tuż po tym, kiedy Roman trafił do więzienia, na przesłuchanie zostali wezwani rodzice. Wtedy dowiedzieli się, w jak tragicznych warunkach jest przetrzymywany, oraz tego, że już prawdopodobnie nigdy się z nim nie zobaczą.

Senator Prawa i Sprawiedliwości - Krzysztof Słoń podkreśla, że dzisiejsza uroczystość jest świadectwem tego, iż żyjemy w niepodległym państwie. Pokazuje także, w jak trudnych czasach przyszło żyć poprzednim pokoleniom. 

- To były mroczne czasy w naszej historii. Dzisiaj przywracamy sprawiedliwości i honor polskim żołnierzom – dodał.

Udział w uroczystościach brała także Magdalena Fogiel-Litwinek, szefowa stowarzyszenia Kukiz'15, która przyznała, że bardzo emocjonalnie przeżywa ten dzień. Jak zaznaczyła, również członkowie stowarzyszenia jako wolontariusze byli zaangażowani w prace poszukiwawcze w Zgórsku.

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzone w zgórskim lesie trwają od grudnia 2015 roku. Ich efektem jest odnalezienie 4 jam grobowych, z których ekshumowano 8 osób. Jak dotąd potwierdzono tożsamość sześciu żołnierzy.

Roman Mojecki urodził się 7 sierpnia 1922 w Mójczy koło Kielc. Od 1940 roku był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Działał pod komendą porucznika Bolesław Kamińskiego ps. „Grzmot”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution