101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

RE wzywa Rosję do zwrotu wraku. Tarczyński: to arcyważny dokument

Data publikacji: 25.06.2018 16:04 / Data aktualizacji: 25.06.2018 16:43
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu
Strasburg. 22.01.2018 / Fot. Rada Europy

Komisja Prawna Rady Europy wzywa Rosję do zwrócenia Polsce wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M. – To arcyważny dokument – mówi poseł Dominik Tarczyński, wiceprzewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Radzie Europy.

Dzisiejsza rezolucja komisji Rady Europy wzywa Rosję do niezwłocznego zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego.

- Jest to raport opisujący stosunek Rosji do Polski, w sprawie katastrofy smoleńskiej. W dokumencie opisano również fakt, że autor raportu nie został do Rosji wpuszczony. Raport kończy się rezolucją, że Rosja ma obowiązek - zgodnie z międzynarodowym prawem - zwrócić wrak. To, że 46 państw bez żadnego głosu sprzeciwu przyjęło ten dokument, pokazuje, że zrobiliśmy ogromny krok ku prawdzie - ocenia świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński.

Dokument pozwoli Polsce domagać się zwrotu wraku samolotu także przed innymi instytucjami międzynarodowymi.

- Rosja nie może ignorować głosu 46 państw, nie może sobie pozwolić na tego typu postawę. Cieszę się, że ten dokument jednoznacznie wzywa Rosję do zwrotu wraku. Jeżeli Rosjanie się do tego nie dostosują, mogą ponieść tego konsekwencje, wiele państw bowiem współpracuje z Rosją na różnych poziomach. W przypadku odmownej decyzji Kremla mogą z tej współpracy zrezygnować – dodaje Dominik Tarczyński.

W tekście rezolucji komisja stwierdza, że Rosja w żaden sposób nie kooperowała z komisją Rady Europy oraz powołanymi w tej sprawie ekspertami od prawa lotniczego. Raport przegłosowano bez żadnego głosu przeciw.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution